Медът е много полезен за здравето и може да лекува настинки и възпаления, съобщава, изданието The Health Site. Според здравния портал продуктът също така намалява нивата на холестерола в кръвта.
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Полезни свойства на меда
Горещ чай с мед е отлично средство за лечение на настинки. Медът облекчава болките в гърлото и намалява дразненето при кашлица, освен това има лек противовъзпалителен ефект.
Освен това съдържащите се в меда антиоксиданти намаляват риска от инфаркт, поддържат остротата на зрението и спомагат за запазване на младостта. Продуктът помага и при стомашно-чревни заболявания, намалява болките в корема, има антибактериално и противогъбично действие. Освен това медът съдържа до шест вида лактобацили и четири вида бифидобактерии, което го прави пробиотик, който укрепва имунната система, ако ядете една лъжица от продукта на ден.
Лекар: Яжте мед само така, за да не вдига кръвната захар
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Умерената консумация на мед намалява телесното тегло, както и нивата на кръвната захар и триглицеридите. Освен това пресният мед има свойството да блокира апетита. Въпреки всички полезни свойства на меда, той не трябва да се консумира, ако имате алергия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Медът е богат на витамини (В2, В3, В5, В6, В9, С) и микроелементи (фосфор, калий, калций, магнезий, натрий, желязо, цинк). Всички те са необходими за нормалното функциониране на тялото. Съдържа много антиоксиданти, които се борят със сърдечно-съдовите заболявания и намаляват риска от развитие на рак. Медът в умерени количества намалява нивото на "лошия" холестерол. Продуктът не само укрепва имунната система, но и има благоприятен ефект върху стомаха.
Медът е особено полезен при температура и кашлица. Благодарение на витамин С, той стимулира имунната система и ускорява възстановяването. И благодарение на състава си обгръща гърлото, успокоява раздразнените лигавици, облекчава болката и болезнеността. За да засилите ефекта, по-добре е да пиете мед с топъл чай. Но не горещ. Във врящата вода полезните вещества на меда изчезват.
Има ли медът противопоказания?
На първо място, медът е забранен за хора, които са алергични към този продукт. Също така е източник на въглехидрати и бързо повишава нивата на глюкозата, така че хората с диабет, заболявания на панкреаса и затлъстяване трябва да бъдат внимателни с тях. Не трябва да се дава на деца под една година. И най-важното е, че медът в големи количества причинява вреда на тялото вместо полза: болки в корема, понижено кръвно налягане, хранително отравяне.
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
"Запомнете: медът не може да се използва като лекарство. Може и трябва да се използва при настинки и грип, но няма да замени пълното лечение. Ако настинка, кашлица, хрема или други симптоми продължават дълго време, посетете лекар, съветва издамието.
Какво ще се случи с холестерола ви, ако всяка вечер ядете по 1 лъжица мед?
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!