В групата на риска за заболяване от COVID-19 са над 20% от населението на планетата - това са хора с бронхиална астма, алергичен ринит и страдащи от усложнения в сезона на цъфтежа.
Грузински медици са опасяват, че с настъпване на лятото в градовете пухът на тополите може да се очертае като нов потенциален преносител на коронавируса и сериозно да спомогне за разпространяване на COVID-19. За това разказала пред "Спутник" доктор Надежда Логина, имунолот и алерголог.
"Особено тежка ще е ситуацията, ако до юни не спрем епидемията, когато ще цъфти тополата. Много често възниква обостряне на алергичните заболявания на дихателните пътища именно по време на цъфтежа на тополите. А тополовият пух може да стане приносител на корона вируса", смята алергологът.
Според Логина, "самоизолацията няма сериозно да помогне на хората, защото в този сезон дори проветряването на домовете донася голямо количество прашец. Затова на прозорците трябва да има не просто мрежи, а влажни тъкани".
Българският специалист - пулмологът д-р Александър Симидчиев, обаче е на съвсем различно мнение. По думите му, алергията не е рисков фактор за това да се заразиш с COVID-19, но ако имаш алергия, лечението може да е по-трудно и то не заради наличието на алергия, а защото следва да се съобразят предписваните медикаменти с евентуална алергична реакция.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 19 април"