В опита си да постигнат бързо отслабване много хора консумират храни, които погрешно считат за диетични. Това споделя д-р Сергей Агапкин. Експертът допълва, че определени храни, консумирани често или редовно, пречат на загубата на тегло, като конкретно засягат нивата на кръвната захар и инсулина, хормоналното производство или чернодробната функция. Д-р Агапкин казва, че тези продукти вкючват нискомаслени млечни продукти, фитнес мюсли и десерти без захар.
Храните, които пречат на отслабването
„Много производители добавят нишесте и захар към диетичните продукти за вкус, което увеличава не само тяхното калорично съдържание, но и гликемичния им товар. Консумацията на такива продукти стимулира процесите на отлагане на мазнини“, предупреждава специалистът.
Бързо отслабване: Яжте този зеленчук поне 2 пъти седмично
Д-р Сергей Агапкин определя нискомаслените кисели млека и други нискомаслени млечни продукти, съдържащи добавена захар, както и разнообразие от мюсли и зърнени храни, които често се представят като здравословна закуска или лека закуска, като псевдоздравословни продукти, които пречат на загубата на тегло.
Някои производители добавят повече захар към продуктите с ниско съдържание на мазнини, за да прикрият загубата на мазнини и да запазят вкуса. Това прави храните с ниско съдържание на мазнини вредни за хора с диабет и други, които се опитват да контролират кръвната си захар.
Някои полезни витамини, като витамин А и Е, са мастноразтворими и се намират в мазни храни. Премахването на мазнините от храни с ниско съдържание на мазнини може да доведе до загуба на тези витамини.
Някои мастноразтворими витамини, като витамин D, витамин E и витамин K, не могат да бъдат напълно усвоени без малко мазнини в диетата. В допълнение, мазнините също са източник на енергия, помагат за усвояването на определени хранителни вещества и играят важна роля за функцията на мозъка и паметта.
„Например, фитнес мюслито често се пържи в олио и се добавя захар“, отбеляза лекарят.
"В допълнение, десертите, съдържащи фруктоза, са храни, които пречат на загубата на тегло. Често се позиционират като „без захар“ и създават впечатление за „по-леки“ и по-диетични. Но всъщност това са псевдоздравословни варианти за сладкиши, тъй като фруктозата се преработва много по-активно от черния дроб на човека в мазнини", подчерта експертът.
Излишната фруктоза води до:
- чернодробна дисфункция и мастна хепатоза
- развитие на инсулинова резистентност
- повишаване нивата на холестерола и триглицеридите
- блокиране нивото на лептин (хормонът, отговорен за ситостта)
- повишаване нивата на кръвната захар и инсулина
- причиняване на синдром на пропускливи черва
- общо затлъстяване
20 храни, които помагат за отслабване
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.