Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Този шоколад е много полезен при диабет тип 2

12 декември 2024, 21:42 часа

Диабет тип 2 е често срещано състояние, което води до твърде високо ниво на захар (глюкоза) в кръвта.

Може да причини симптоми като прекомерна жажда, необходимост от често уриниране и умора. Много хора обаче нямат симптоми.

Диабетът увеличава риска от получаване на сериозни проблеми с очите, краката, сърцето и нервите.

Още: Лекар: Кои храни са задължителни при ниски тромбоцити?

Това е дългосрочно състояние, което може да засегне ежедневието ви. Може да се наложи да промените диетата си, да приемате лекарства и да ходите на редовни прегледи.

Причинява се от проблеми с химикал в тялото (хормон), наречен инсулин. Често се свързва с наднормено тегло или неактивност, или с фамилна анамнеза за диабет тип 2.

Здравословната диета и поддържането на активност ще ви помогнат да управлявате нивото на кръвната си захар.

Освен това ще ви помогне да контролирате теглото си и като цяло да се чувствате по-добре.

Можете да ядете много видове храни

Няма нищо, което да не можете да ядете, ако имате диабет тип 2, но ще трябва да ограничите определени храни.

Вие трябва да ограничите:

Широка гама от храни – включително плодове, зеленчуци и някои нишестени храни като паста, картофи и ориз

Да сведете до минимум захарта, мазнините и солта

Избягвайте да пропускате хранене, ако приемате лекарства, които могат да причинят хипогликемия

Ако трябва да промените диетата си, може да е по-лесно да правите малки промени всяка седмица.

Диабет тип 2 и шоколад

Според американско проучване консумацията на пет порции черен шоколад на седмица се свързва с намален риск от диабет тип 2.

Предишни проучвания показват, че хората, които ядат най-малко пет порции седмично какъвто и да е вид шоколад, където една порция е равна на едно блокче шоколад, са имали 10% по-нисък процент на диабет тип 2 в сравнение с тези, които не са консумирали шоколад на всички.

Въпреки това, проучване, проведено в Harvard TH Chan School of Public Health в Бостън, установи, че хората, които ядат поне пет порции черен шоколад на седмица, имат 21% по-нисък риск от диабет тип 2, pi[e "Science alert".

Въпреки това не е открит по-нисък риск за млечния шоколад. Проучването също така установи три процента намален риск от диабет тип 2 за всяка допълнителна порция черен шоколад. От друга страна, изследването, публикувано от "The BMJ", показа, че повишената консумация на мляко, но не и черен шоколад, е свързана с дългосрочно наддаване на тегло.

Шоколадът съдържа високи нива на флаваноли, естествено съединение, намиращо се в плодовете и зеленчуците, за което е доказано, че подобрява здравето на сърцето.

"Повишената консумация на тъмен шоколад е свързана с по-нисък риск от диабет тип 2. Повишената консумация на млечни продукти, но не и на черен шоколад, е свързана с дългосрочно наддаване на тегло", казва авторът на изследването Чи Сун, съобщава "Нюз-Медикъл".

Флаванолът, който е ключова съставка в шоколада, всъщност е много здравословен, но когато се консумира като млечен шоколад, той обикновено е силно обработен и комбиниран с множество нездравословни добавки, захари и мазнини.

Професор Bauquier de Ros казва, че това е първият широкомащабен анализ на връзката между консумацията на шоколад и диабет тип 2. Това, което прави това изследване специално е, че то конкретно определя кой вид шоколад е свързан с риска от диабет.

Още: Какви проблеми може да ни донесат ниските нива на триглицеридите?

Тъй като черният шоколад има много по-висок процент какао, това означава, че биоактивните съединения в какаото и черния шоколад, като флаваноли, могат да допринесат за намаляване на риска от диабет, вероятно чрез повишаване на инсулиновата чувствителност. Въпреки това, дали и как самите флаваноли намаляват риска от диабет, остава да се определи. Авторите на изследването установяват, че консумацията на млечен шоколад е свързана с наддаване на тегло, докато консумацията на черен шоколад не е. Затлъстяването е важен рисков фактор за развитието на диабет тип 2", казва професор Де Рос.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес