Възпалението на панкреаса е придружено от силна болка и може да има тежки последици. Проблемите могат да бъдат предотвратени чрез включване на определени храни и билки в диетата, които са с високо съдържание на антиоксиданти.
Най-добрите храни и билки за панкреаса
“На първо място, трябва да разберете, че профилактиката на панкреатит не се ограничава само до включването на здравословни храни в диетата. Също толкова важно е да спазвате правилата за балансирана диета и да се откажете от нездравословния начин на живот: тютюнопушенето и алкохолът удрят предимно черния дроб и панкреаса”, коментира гастроентерологът Валентин Злобин.
Панкреаса - за какво служи в нашия организъм
“Въпреки това има цял списък от продукти, които спомагат за нормалното функциониране на панкреаса. Обединява ги богатото съдържание на антиоксиданти и витамини. Например ябълките са една от най-здравословните храни. Те са с високо съдържание на фибри и витамин С, мощен антиоксидант. Като цяло всички плодове и зеленчуци, особено зелените, са сред лидерите по ползи за панкреаса”, казва специалистът.
Подправките са много ефикасни в помощ на панкреаса. Куркумата, джинджифилът, канелата и чесънът съдържат много антиоксиданти, които имат противовъзпалителни свойства и предпазват клетките от свободните радикали.
Ферментиралите млечни продукти са естествени пробиотици, които подобряват храносмилането и намаляват стреса върху коментирания орган. Ядките и семената, богати на витамини В и Е, нормализират метаболизма и стимулират стомашно-чревния тракт.
Инфузиите от мента, шипка и бял трън са ефективни като превантивна мярка за панкреатит, според експерта.
Симптоми на панкреатит
Признаците на заболяването зависят от формата на възпалителния процес. Острият панкреатит се проявява със силна болка в левия хипохондриум и горната част на корема (под гръдната кост). Хроничният панкреатит може да остане асимптоматичен за дълго време.
Други симптоми и признаци:
- гадене и повръщане;
- повишаване на телесната температура;
- подуване на корема;
- диария или задържане на изпражнения;
- пожълтяване на кожата и склерата;
- кардиопалмус;
- необяснима загуба на тегло;
Понякога болката е важен признак, който помага да се определи формата на заболяването. При остро възпаление на панкреаса интензивната болка в левия хипохондриум обикновено се появява внезапно и не изчезва без лечение. Напротив, при хроничен панкреатит по-често се наблюдава пароксизмална болка, която се засилва след хранене.
Причини за панкреатит
Факторите, причиняващи възпаление на коментирания орган, включват:
- злоупотребата с алкохол;
- холелитиаза;
- неконтролирана употреба на лекарства;
- вирусни и бактериални инфекции;
- пушене;
- висока концентрация на триглицериди и калций в кръвта;
- дисфункция на имунната система;
- анатомични дефекти, при които ензимите се забавят в органа;
- възпаление на червата и жлъчните пътища;
- коремна травма;
- злокачествен тумор на панкреаса.
Причините за остър и хроничен панкреатит могат да бъдат различни, но алкохолизмът и заболяванията на жлъчните пътища са сочени за основни.
8 храни, които вашият панкреас обича
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!