Август е сезонът на вкусните плодове, но има един плод, който този месец ежедневно трябва да присъства в диетата ни заради ползите си за костите и други важни органи в нашето тяло.
Още: Кардиолог: Телешко - вдига или сваля холестерола
Още: Билка номер 1 при лошо кръвообръщение
Най-полезният плод за костите през август
"В кайсиите е концентрирано голямо количество калий, което прави този плод отличен източник на този елемент. Капацитетът на калий в една кайсия е около 1380 милиграма, но освен него плодът съдържа и манган, мед и желязо, които също са необходими за здравето на костите", казва руският диетолог д-р Тамара Рау.
Това е най-добрата подправка за костите и черния дроб
Кайсиите са полезни за всички системи на тялото. Тези плодове имат ниско съдържание на калории (44 килокалории) и висока хранителна стойност, така че са много полезни за вашата фигура.
Още: Кардиолог: Всички правят тази грешка - как правилно да измерите пулса си
Още: Какво е кортизол и как влияе на кръвното ви налягане
Лекарият съветва да ядете кайсии при наднормено тегло, разширени вени, тромбоза, атеросклероза, анемия, аритмия, дисбактериоза, запек, хемороиди, отравяне и вродени зрителни увреждания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Шум в ушите - кога е опасно състояние?
Още: Лекар: Пада или се вдига кръвната захар при грип и настинка
Кайсиите освобождават човешкото тяло от токсини, така че плодовете са полезни за тези, които живеят на места с лоша екология или работят в опасни производства. Плодът е полезен за тези, които страдат от депресия и апатия. Кайсиите зареждат тялото с енергия и облекчават умората.
За жените полезните свойства на кайсията ще помогнат за забавяне на стареенето. Те премахват излишната течност и нормализират метаболизма, възстановяват работата на щитовидната жлеза, спомагат за нормализиране на хормоналните нива и улесняват адаптирането на организма към менопаузата.
При планиране на бременност сладкият плод ще подобри работата на репродуктивните органи и ще увеличи шансовете за успешно зачеване. При бременни жени плодът ще компенсира недостига на витамини и минерали, което ще спомогне за правилното развитие на плода. По време на кърмене кайсиите стимулират производството на мляко и повишават маслеността му. Но трябва да ядете кайсии в малки количества. В противен случай продуктът може да предизвика алергии и колики при бебето.
Още: Неочаквана връзка: Консумацията на тази храна може да увеличи риска от появата на деменция
Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
Каротеноидът „бета-каротин“, открит в кайсиите, е предшественик на витамин А и се превръща в този витамин в тялото, когато е необходимо. Сред многото други каротеноиди, които могат да се превърнат във витамин А, бета-каротинът има най-висок процент на трансформация в този витамин. Мастноразтворимият витамин А е важен за зрението, репродуктивната система и здравето на кожата, както и за подпомагане на имунната система.
Кайсиите са вкусен плод, който съдържа много витамини, фибри и антиоксиданти. Бета-каротинът, който придава жълто-оранжевия цвят на кайсиите, се превръща във витамин А в тялото, предотвратявайки нощната слепота и поддържайки здравето на очите. Диетичните фибри в кайсиите са изключително полезни за здравето на храносмилателната система. Кайсиите също са богат източник на калий, който помага за защита на здравето на сърцето. Те също така насърчават производството на колаген, предпазват кожата от външни фактори и забавят стареенето. Тъй като са питателни и нискокалорични, кайсиите насърчават здравословна загуба на тегло.
Кайсиите са полезни за мъжете, защото осигуряват притока на кръв към гениталиите и повишават потентността.
Този плод също има противопоказания. Сред тях са:
- индивидуална непоносимост;
- захарен диабет;
- ниско кръвно налягане;
- синдром на раздразнените черва;
- хроничен гастрит с повишена киселинност;
- обостряне на язви;
- диария;
- панкреатит;
- хепатит;
- хипотиреоидизъм;
- бъбречна недостатъчност;
- уролитиаза;
- възраст под 8 месеца.
Това е най-доброто сирене за костите
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!