В опита си да отслабнат, много хора решават да се откажат от хляба. Диетологът д-р Наталия Денисова посочи последиците от това.
Експертът поясни, че отказът от бял хляб има своите позитиви, но това не може да се каже за пълнозърнестия хляб, който задължително трябва да присъства в диетата ни.
Това е най-полезният хляб за хората с диабет
„Пълнозърнестият хляб е източник на фибри, витамини от група В (например В1, В6), които нормализират функционирането на нервната, сърдечно-съдовата система. Той съдържа и голямо количество минерали – натрий, калий, калций, магнезий, флуор, “, споделя д-р Денисова.
Лекарят добавя, че отказът от пълнозърнест хляб може да има обратен ефект.
Негативни последици от отказа на хляб
Понижени нива на енергия
Диетологът обръща внимание на факта, че хлябът е източник на фолиева киселина (витамин В9). Наличието на това вещество се свързва с функционирането на нервната система и процесите на клетъчно обновяване. Получавайки го в по-малки количества, започваме да изпитваме срив, загуба на концентрация, не се справяме добре с ежедневния стрес и не успяваме да контролираме раздразнението.
Това е най-известният МИТ за хляба
Обостряне на глада
Пълнозърнестият хляб съдържа голямо количество фибри, което ни кара да се чувстваме сити по-дълго. Отказвайки се от хляба, можете да се сблъскате с проблема на неконтролирания глад и преяждането.
Проблеми с червата
Хлябът трябва да се консумира умерено. При това условие продукт, богат на диетични фибри, ще благоприятства чревната микрофлора. Избягването на пълнозърнест хляб може да доведе до запек.
Най-вкусният аламинут от стар хляб, поръсен с кашкавал - ето как да го приготвите
Важно: Статията е с информативна цел и не замества консултацията с лекар или диетолог!