Подаграта е форма на артрит, причинена от високи нива на пикочна киселина в кръвта.
Вашето тяло произвежда пикочна киселина, когато разгражда органично съединение, наречено пурин, което се произвежда в тялото ви и се намира в определени храни.
Диетата при подагра може да помогне за справяне със симптомите на заболяването. Следването на диета при подагра включва консумация на храни с ниско съдържание на пурини, като цитрусови плодове и леща, и избягване на някои храни, които имат високи нива на пурини, като месо от органи, бира и сода.
Още: Лекар: Кои храни са задължителни при ниски тромбоцити?
Какво е пурин?
Пуринът е химично съединение, което, когато се метаболизира, създава пикочна киселина, която предизвиква пристъпи на подагра. Пикочната киселина обикновено се отделя, но при подагра се натрупва и образува игловидни кристали в и около ставата.
Как да намалим пристъпите на подагра?
Яденето на питателни храни, които помагат на тялото ви да елиминира пикочната киселина
Поддържане на здравословно тегло, което може да помогне за намаляване на натиска върху ставите и болката, както и да забави прогресията на артрита
Избягване или намаляване на богати на пурин храни от животински и морски дарове
Зеленчуците, богати на пурин, не увеличават риска от пристъп на подагра и могат да се консумират. Умерени порции храни, богати на витамин С, нискомаслени млечни продукти и растителни масла също трябва да се консумират, за да помогнете за справяне със състоянието си.
Започването на добре балансирана диета за подагра може не само да намали риска от пристъп, но също така може да забави прогресирането на свързаното с подагра увреждане на ставите. Проучванията показват, че спазването на диета за подагра може да намали честотата на пристъпите на подагра и тежестта на симптомите при някои хора.
Едно проучване установи, че консумацията на богата на пурин диета увеличава петкратно риска от повтарящи се пристъпи на подагра сред тези с подагра, докато намаляването на богатите на пурин храни спомага за намаляване на риска от пристъпи на подагра.
Храни, които трябва да се избягват при подагра
Някои храни и напитки са по-склонни да причинят симптоми и пристъпи на подагра.
Червено месо и месо от органи: червените меса са с по-високо съдържание на пурини от бялото месо. По-високата консумация на червено месо (включително говеждо, еленско и бизоново) и месо от органи (включително черен дроб, език и бъбреци) увеличава риска от повтарящи се пристъпи на подагра.
Студеноводна риба, ракообразни: Известно е, че някои видове риби са с по-високо съдържание на пурини и трябва да бъдат ограничени при диета за подагра. Студеноводните риби като риба тон, пъстърва, херинга, сардини и аншоа са с по-високо съдържание на пурини, както и миди, включително скариди, стриди, раци и омари.
Бира и алкохол: Повечето алкохолни напитки не се препоръчват при диета за подагра. По-конкретно, бирата и алкохолът забавят отделянето на пикочна киселина. Проучванията обаче показват, че умерената консумация на вино не е свързана с по-висока честота на подагра.
Още: Какви проблеми може да ни донесат ниските нива на триглицеридите?
Сладки храни и напитки: Храните и напитките, които съдържат фруктоза - особено тези, които съдържат царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза - трябва да се избягват при диета за подагра. Поддържайте нивата на пикочна киселина по-ниски, като ограничите или избягвате консумацията на газирани напитки и други сладки напитки, консервирани плодове или плодов сок и други продукти с високо съдържание на захар, включително снек барове, понички, сладкиши, бонбони и някои зърнени закуски.
Бял хляб и мед: Въглехидратите, които бързо се усвояват и усвояват, могат да повишат нивата на кръвната захар, което от своя страна може да повиши нивата на пикочна киселина. Избягвайте рафинирани въглехидрати като бял хляб, бял ориз, бисквитки и сладкиши. Въпреки че медът е естествен подсладител, той е с високо съдържание на фруктоза. Когато тялото разгражда фруктозата, то освобождава пурини.
Зеленчуци: При подагра преди се смяташе, че трябва да избягвате определени зеленчуци. Въпреки това, скорошни доказателства показват, че консумацията на богати на пурин зеленчуци като аспержи, спанак и карфиол не влияе върху нивата на пикочната киселина и не повишава риска от пристъп на подагра. Освен това яденето на зеленчуци може да ви помогне да достигнете и поддържате здравословно тегло и осигурява на тялото ви важни витамини и минерали.
Млечни продукти: Проучванията показват, че протеините в млечните продукти могат да помогнат за естествено намаляване на нивата на пикочна киселина. Изборът на нискомаслени продукти като обезмаслено мляко или нискомаслено кисело мляко също ще ви помогне да поддържате здравословно тегло.
Тофу, пълнозърнести храни, боб и леща: Растителните протеини ще ви помогнат да поддържате балансирана диета, докато управлявате състоянието си. При диета за подагра, въпреки че намалявате приема на месо и морски дарове, все пак трябва да консумирате около 15% до 30% от калориите си от протеини, за да изпълните препоръките на Министерството на земеделието на САЩ (USDA) има някои доказателства, че растителните протеини и растителните масла (като маслиново, слънчогледово и соево) могат дори да предпазват от пристъпи на подагра.
Цитрусови плодове: Въпреки че са необходими повече изследвания, някои проучвания показват доказателства, че витамин С може да бъде ефективен начин за намаляване на честотата на пристъпите на подагра . Витамин C помага на тялото ви да изхвърли пикочната киселина, а цитрусовите плодове са чудесен източник на това основно хранително вещество. Изберете плодове с по-ниско съдържание на фруктоза като грейпфрут, портокали или ананас, тъй като тази естествена захар може да повиши нивата на пикочната киселина.
Череши: Изследователите са открили, че консумацията на череши и 100% тръпчив сок от череши понижават серумните нива на пикочната киселина и могат да намалят риска от обостряне при пациенти с подагра.
Кафе: Пиенето на умерено количество кафе изглежда не повишава нивата на пикочната киселина и всъщност може да намали риска от развитие на подагра.
Авокадо: Авокадото е с естествено ниско съдържание на пурини и съдържа мононенаситени мазнини и витамин Е. Тези компоненти имат противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти, които могат да помогнат за намаляване на болката и възпалението. Диетите с високо съдържание на тези съединения също са свързани с намален риск от увреждане на ставите.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!