Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Ето кои хора НЕ трябва да ядат кисели краставички и туршия

12 ноември 2024, 09:39 часа

Популярните кисели краставички, получени в резултат на процеса на ферментация, са не само вкусни, но преди всичко здравословни продукти. Редовната консумация на туршии носи безброй ползи за целия организъм.

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Още: Каква е разликата между грип и вирусна инфекция

Какво представляват туршиите?

Процесът на ецване на храна включва ферментация, обикновено с помощта на млечнокисели бактерии. Основната му цел е да удължи срока на годност на хранителните продукти и тяхната безопасна консумация дори след няколко месеца съхранение. Това е възможно, тъй като лактатът, който се получава в резултат на мариноването, предотвратява развитието на вредни микроорганизми и гнилостни бактерии.

Още: Кога домашно приготвените трушии могат да бъдат опасни

Практически всички зеленчуци и плодове, както и много други продукти, могат да бъдат мариновани. Най-популярните туршии обаче са:

Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

- мариновани краставици

- кисело зеле

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

- кисело цвекло, карфиол и морков

Още: Как влияят киселите краставички на холестерола и кръвната захар

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта

- кимчи,

- джанки

- маринован джинджифил

Още: Най-бързата селска туршия, която се приготвя за 30 минути

Защо туршиите са здравословни?

Туршиите са източник на много ценни вещества, като витамини, минерали, фибри и бактериални култури, които са необходими за правилното функциониране на целия организъм. Затова си струва да ги включите в диетата си.

Туршиите са естествени пробиотици, които подпомагат функционирането на храносмилателната система и поддържат правилната чревна микрофлора. Подпомагат чревната перисталтика, предотвратявайки проблеми с храносмилането. Млечнокиселите микроби допълнително подобряват храносмилането и усвояването на хранителните вещества.

Маринованите буркани са богат източник на витамини, особено витамин С, витамин К и витамини от група В, и минерали като калий, калций, магнезий и желязо. Процесът на млечнокисела ферментация може също да увеличи бионаличността на някои витамини.

Освен това, струва си да знаете, че туршиите също съдържат антиоксиданти (витамин С и витамин Е), които помагат в борбата със свободните радикали и предотвратяват оксидативния стрес, който е опасен за здравето. Благодарение на това консумацията на кисели краставички предотвратява увреждането на клетките, намалява появата на възпаления, намалява риска от развитие на много заболявания, а също така има благоприятен ефект върху състоянието на кожата и косата.

Директни ползи върху здравето

1. Чревно здраве

Туршиите са богати на естествени пробиотици, които поддържат здравето на чревната бактериална флора, отслабена например от употребата на антибиотици. Благодарение на това силажът подпомага функционирането на храносмилателната система, храносмилателните процеси и подпомага регулирането на изхождането.

2. Укрепване на имунната система

Съдържанието на витамини, минерали и пробиотици означава, че силажът поддържа имунитета на организма и допринася за развитието на добри бактерии, които помагат за защитата на тялото срещу патогени.

3. Намаляване на възпалението

Антиоксидантите, съдържащи се в туршиите (витамини А, С и Е), означават, че маринованите продукти могат да намалят възпалението в тялото и по този начин да предотвратят много хронични заболявания, като сърдечни заболявания, диабет и някои видове рак. Благодарение на техните антиоксидантни свойства, включването на кисели краставички в диетата също подобрява състоянието на кожата и забавя процеса на стареене на тялото.

4. Регулиране на нивата на кръвната захар

Яденето на кисели краставички може да помогне за регулиране на нивата на кръвната захар, което е полезно за хора с инсулинова резистентност или диабет. Маринованите продукти съдържат пробиотични бактерии, които влияят на въглехидратния метаболизъм, което от своя страна предотвратява скокове в нивата на захарта след хранене.

5. Подкрепа за здравето на костите

Витамин К, присъстващ в киселите краставички, поддържа здравето на костите, като предотвратява отлагането на калций в меките тъкани и помага за неговото усвояване. Това е особено важно за превенцията на остеопороза. Освен това някои изследвания показват, че яденето на кисели краставички също може да предотврати мускулни крампи.

Недостатъци на маринованите зеленчуци

- Високо съдържание на натрий

- Възможно дразнене на храносмилателната система

- Алергия или непоносимост към хистамин

Кой НЕ бива да яде кисели краставички туршии?

1. Хора с хипертония

Поради високото съдържание на натрий, хората с хипертония и тези, които се борят със сърдечно-съдови заболявания, трябва да избягват или силно да ограничат консумацията на ферментирали храни.

2. Хора с гастроезофагеален рефлукс

Киселите краставички могат да влошат симптомите на киселини и рефлукс.

3. Хора с пептична язва

Киселите краставички могат да раздразнят стомашната лигавица и да изострят симптомите на заболяването.

4. Хора с непоносимост към хистамин

Киселите краставички съдържат хистамин и могат да причинят алергични реакции при хора, които са чувствителни към тази съставка.

5. Хора, приемащи антикоагуланти

Киселите краставички, особено богатите на витамин К, могат да отслабят ефекта на антикоагуланти.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес