Заедно с инсулта и диабета инфарктът е на едно от първите места по смъртност в световен мащаб. Броят на болните от сърдечно-съдови заболявания у нас системно нараства, като 85% от инфарктите засягат хора на възраст над 65 години. Това прави познаването на първите симптоми преди инфаркта, както и профилактиката в тази възрастова група от ключова важност. Мъжете са по-застрашени от дамите според статистиката, но дамите са онези, които обикновено ги съветват относно лекарските посещения и промените в начина на живот и хранене, така че дори да сте млада жена без генетична предразположеност и рискови фактори, тази статия ще ви бъде полезна и с нейна помощ може да разпознаете опасните симптоми преди инфаркта и да спасите живот.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Още: Лекар: Ябълков оцет - как влияе на кръвната захар и холестерола
Причини за инфаркт
Тук не говорим за онези причини, които се натрупват във времето – атеросклероза, заседнал начин на живот, злоупотреба с тютюн, вредни навици, неподходящо меню и т.н., а за директната причина за инфаркта – нарушение на кръвообращението в сърдечните коронарни артерии, които кръвоснабдяват сърдечната стена и доставят кислород.
Преди да се случи това обаче години наред се трупат по-явни и по-деликатни симптоми, които пациентът е пренебрегвал и е отлагал посещението в лекарския кабинет. Първите най-ранни симптоми, сочещи риск от инфаркт са различни от първите симптоми, които сочат, че човекът вече получава инфаркт и се нуждае от спешна помощ, като разликата между едните и другите може да е… в години.
Още: Топ храни за здрави очи и защита срещу глаукома и катаракта
Още: Лекар: Това е най-доброто време за пиене на чай за отслабване
Лекар: Ето кои са първите симптоми на инфаркт
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се тревожите: Как влияе червеното вино на холестерола и кръвната захар
Още: Диабет под контрол: Тези храни ще ви помогнат да понижите трайно кръвната захар
Ранни симптоми, че сте застрашени от инфаркт
Атеросклерозата, високият холестерол са сред най-ранните червени флагове. Ако пациентът не знае за тях, не предприеме мерки с лекуващия си лекар и не се погрижи за здравето си, те се развиват до стенокардия, която е едни от най-ярките първи алармиращи симптоми за заплаха от инфаркт. Стенокардията обаче не означава, че човек получава инфаркт или че задължително ще получи такъв.
За да може да реагирате адекватно и да потърсите спешна помощ за себе си или за друг човек, който се нуждае от такава, следва да може да разпознавате и първите симптоми преди да настъпи инфарктът. Бързата реакция може да спаси живот.
Още: Учени: Всички го ядем, но този зеленчук е най-коварен за тялото ни
Още: Неочакван щит срещу рак: Какво количество кафе може да е полезно
Какви са първите симптоми преди да настъпи инфарктът?
Остротата и силата на симптомите зависят до голяма степен от силата на инфаркта. При по-малък инфаркт първите симптоми могат да са не особено силно стягане, което преминава в болка в сърдечната област, излъчваща се към ръката от страната на сърцето, към поясната област, към шията, брадичката, лопатките. Възможни са аритмии – неритмичен сърдечен ритъм. Болката продължава във времето, усилва се и постепенно води до превъзбуденост, усещане за страх, изпотяване и дори загуба на съзнание. Не са редки и проявите на гадене и повръщане като начални симптоми и симптоми, съпътстващи инфаркта, недостиг на въздух.
При острите и масивните инфаркти болката от самото начало е много остра, силна и често е свързана и със загуба на съзнание. Масивните инфаркти са по-лесни за разпознаване именно заради острите симптоми, които бързо посочват, че има огромен проблем и е нужна спешна помощ.
Микроинфарктите обаче имат леки симптоми преди инфаркта и е напълно възможно да останат неразпознати и да се диагностицират по-късно при посещение на лекаря и изследвания по друг повод.
Лекар: Тези 5 симптома на инфаркт често се пренебрегват
Ако обаче разпознаете симптомите на инфаркта и те са леки, не губете време и потърсете веднага лекар, тъй като не може да бъдете сигурни, че няма да настъпи по-тежък инфаркт или че малкият ще е без сериозни последствия за дългосрочното здравословно състояние.
Инфарктът не е смъртна присъда, като дори по-масивните могат да бъдат преодолени при своевременна и точна първа помощ и последващо лечение, но поради високия леталитет на инфарктите е добре да предприемете профилактични мерки, за да не стигнете до там и да не бъдете застрашени от едно от най-тежките сърдечно-съдови заболявания – инфаркта. Профилактиката е важна и защото не всеки инфаркт има ранни симптоми и предупредителни знаци. Не е изключено инфарктът да настъпи внезапно, остро и неочаквано, като преди това е нямало оплаквания от страна на пациента и дискомфорт, както не е и изключено предуредителните ранни симптоми да се усещат дни, седмици, месеци и дори години преди инфаркта.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.