Острите усложнения на захарния диабет, както тип 1, така и тип 2, са тежки и потенциално животозастрашаващи състояния, които изискват незабавна медицинска помощ. Тези усложнения могат да възникнат поради няколко фактора, които нарушават деликатния баланс на глюкозата и инсулина в организма.
Още: Дефицитът на този витамин вдига лошия холестерол
Още: Лекар: Този любим плод регулира кръвната захар
Диабетна кетоацидоза (ДК)
Едно от най-сериозните остри усложнения е диабетната кетоацидоза (ДК). Тя засяга предимно лица с диабет тип 1, но при определени обстоятелства може да възникне и при диабет тип 2. ДК се предизвиква от значителен недостиг на инсулин, който води до невъзможност клетките да използват глюкозата за енергия. Вследствие на това организмът започва да разгражда мазнините за гориво, като произвежда кетони като страничен продукт. Високите нива на кетони водят до повишаване на киселинността на кръвта. Това състояние може да бъде ускорено от различни фактори, като например:
Инфекция или заболяване: Инфекциите или заболяванията могат да увеличат нуждата на организма от инсулин. Често срещаните инфекции включват инфекции на пикочните пътища, пневмония и гастроентерит. Стресът от заболяването може да доведе до по-високи нива на кръвната захар и ако не се управлява правилно, може да ускори ДК.
Още: Тези 4 навика ще укрепят имунната ви система и ще ви защитят през зимата
Още: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези ядки балансират нивата на кръвната захар
Какво причинява висока сутрешна кръвна захар и как можете да я намалите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Пийте го всеки ден - този чай чисти съдовете от холестерола
Още: Лекар: Кои са "най-забранените храни" при високо кръвно?
Пропуснати дози инсулин: Пропускането или пропускането на инсулинови дози е пряка причина за ДК. Това може да се случи поради забравяне, неразбиране на схемата на лечение или липса на достъп до инсулин.
Тежка дехидратация: Дехидратацията, дължаща се на прекомерното уриниране (полиурия), което често се наблюдава при неконтролиран диабет, може да концентрира глюкозата и кетоните в кръвта, което влошава развитието на ДК.
Хиперосмоларно хипергликемично състояние (ХХС)
Още: Стевия: Как влияе на кръвната захар - ползи и противопоказания за здравето
Още: Хормонален корем - симптом на тези заболявания
Хиперосмоларното хипергликемично състояние (ХХС) е друго остро усложнение, по-често срещано при диабет тип 2. HHS се характеризира с изключително високи нива на глюкоза в кръвта без значителна кетоза или ацидоза. Факторите, водещи до HHS, включват:
Неадекватен прием на течности: Дехидратацията може да концентрира нивата на глюкоза в кръвта, което води до хиперосмоларитет.
Инфекции: Подобно на ДК, инфекциите увеличават хормоните на стреса като кортизол и адреналин, които повишават нивата на кръвната захар и допринасят за ХСН.
Недобре управляван диабет: Липсата на придържане към лечението на диабета, особено при тези, които не следят редовно нивата на кръвната си глюкоза, може да доведе до постепенно повишаване на кръвната глюкоза и в крайна сметка до HHS.
Какво означава да имате висока кръвна захар?
Хипогликемия
Хипогликемията, или ниската кръвна захар, е друго остро усложнение, което може да възникне при хората с диабет, особено при тези, които приемат инсулин или сулфонилурейни препарати. Причините включват:
Прекомерно количество инсулин или лекарства: Приемът на твърде много инсулин или лекарства за диабет може да понижи твърде много нивото на кръвната глюкоза.
Неадекватен прием на храна: Пропускането на хранене или недостигът на въглехидрати след прием на инсулин може да доведе до понижаване на нивата на кръвната захар.
Повишена физическа активност: Физическата активност повишава използването на глюкоза от мускулите, което може да доведе до хипогликемия, ако не се балансира правилно с приема на храна и корекциите на лекарствата.