Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между суха и влажна кашлица и как да я облекчим?

25 ноември 2021, 14:30 часа

Кашлицата може да бъде както симптом на редица сериозни заболявания, така и напълно безобидна. Обикновено я свързваме с остри респираторни инфекции, астма, бронхит, рак на белите дробове, но може да е причинена от болести, които не са свързани с дробовете – кашлица поради сърдечна недостатъчност, синузит и други, като се среща кашлица и при здрави хора. Кашлица причиняват и тютюнопушенето, престоят в среда със замърсен въздух, затворени помещения с летливи вещества и други. Най-общо я делим на суха и влажна, като облекчаването зависи от причинителя и вида ѝ.

Суха кашлица

Нарича се още непродуктивна. При нея няма отделяне на храчка. Често е по-дразнеща от продуктивната, защото кашлянето не е свързано с облекчение, както при продуктивната, при която се изхвърлят секретите от дроба и болният чувства, че му олеква. Сухата кашлица е позната на болните от астма. При тях най-често тя е именно непродуктивна. Засегнатите от гастроезофагеалната рефлуксна болест също се оплакват именно от суха кашлица, която в този случай е предизвикана от киселини в стомаха, а не от белия дроб. Приемащите някои видове лекарства като например АСЕ инхибитори също страдат от суха кашлица. Често сухата кашлица, когато е постоянна, не преминава и няма друго обяснение, алармира за туморни заболявания на дробовете или за сърдечни болести. За да повлияете на сухата кашлица и да се освободите от нея, първо следва да се изясни причинителят. Най-често това е инфекция на горните дихателни пътища. Освен с медикаменти може да си помогнете и с билки като риган, мащерка, слез.

Риганът се отличава с антисептично действие, има ефект върху възпалителните процеси – редуцира ги и е отлично решение при вирусни и простудни заболявания. Той е подходящ и за отхрачване.

Слезът е с изключително благотворно действие върху дихателната система, а запарката от него е благодат за сухата и мъчителна кашлица. Билката обаче не се препоръчва на болни от диабет, както и на бременни и кърмачки.

Мащерката е известна в народната медицина като билка, чудодейна за гърлото и белите дробове. Редуцира възпаленията, има антисептично действие, справя се успешно с кашлица, причинена от инфекции.

Влажна кашлица

Нарича се още продуктивна. При нея се отделя секрет при кашляне, при което болният често чувства облекчение. Влажната кашлица е позната на страдащите от инфекции на дихателните пътища и особено на пушачите, които често отделят храчки. Влажна кашлица има и при редица инфекциозни заболявания. Може да се облекчи, като се лекува причинителят, с медикаменти, както и с билки. Сред билките, полезни за влажна кашлица, са джинджифила и лайката.

Лайката е изключително благотворна – тя хем втечнява секрета и улеснява отделянето му, хем има противовъзпалително действие, хем инхалациите с нея овлажняват лигавицата и подпомагат да се успокои.

Джинджифилът  също е изключително подходящ за облекчаване на влажната кашлица. Той подобрява и функционирането на имунната система, с което подпомага за по-бързо оздравяване и възстановяване на организма.

Преди да започнете да лекувате кашлицата, задължително се консултирайте с лекар. Билките помагат, но не отменят лекарската консултация и търсенето на причината за кашлицата.

 

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес