Симптоми като сърцебиене, замаяност и умора могат да сигнализират за топлинен стрес върху сърцето и за предстоящ инфаркт.
Още: Здравен съвет за деня, 23 декември: Лекар: НЕ пийте кафе между 8 и 9 часа сутринта
Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици
Има редица фактори, които могат да увеличат риска от сериозни сърдечни проблеми, включително генетиката, диетата и нивата на физическа активност. Има обаче още един фактор, на който не можем да повлияем и това е топлината. По-високите температури могат значително да увеличат риска от сърдечни проблеми.
„Високите температури могат да увеличат риска от дехидратация, топлинно изтощение и топлинен удар, които натоварват сърдечно-съдовата система. Дехидратацията намалява обема на кръвта, което може да доведе до ниско кръвно налягане и ускорен пулс. Стресът, свързан с топлината, също може да увеличи натоварването на сърцето и да обостри съществуващите сърдечно-съдови заболявания“, казва кардиологът д-р Олег Варфоломеев.
Лекар: Преди инфаркт този кръвен показател се повишава
Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола
Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол
Той допълва, че най-ефективният начин за предпазване от това животозастрашаващо състояние в жегата е избягване на дехидратацията, както и консумацията на повече плодове, зеленчуци, риба и бобови растения.
Симптоми на инфаркт и мерки за намаляване на риска от него в жегата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб
Кардиологът предупреждава за симптоми, за които трябва да се внимава - те могат да сигнализират за сърдечен проблем, свързан с топлината.
Топлината стресира сърдечно-съдовата система, като разширява кръвоносните съдове, ускорява сърдечната честота и причинява загуба на течности и електролити чрез изпотяване.Това може да доведе до стрес върху сърцето, високо кръвно налягане и нарушено кръвообращение.
„Внимавайте за симптоми като сърцебиене, замаяност, умора, гадене, объркване, прекомерно изпотяване, болка в гърдите и задух. Те показват свързан с топлината стрес върху сърцето“, казва експертът.
Още: 12 ефективни домашни средства, които мигновено ще облекчат болката в стомаха
Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка
Как да предпазим сърцето си в жегата?
Ключът е да се предотврати дехидратацията.
„За да се избегне дехидратация и да се поддържа здравето на сърцето в горещо време, хората трябва да дадат приоритет на редовния прием на вода, да избират храни, богати на вода, да ограничат сладките и алкохолните напитки, да прекарват времето си на открито през по-хладните периоди и да носят леки дрехи“, съветва кардиологът.
Поддържането на здравето на сърцето при високи температури изисква специални диетични избори. Изберете хидратиращи храни като богати на вода плодове и зеленчуци, които осигуряват основни хранителни вещества и спомагат за баланса на течностите.
Изберете постни източници на протеини като риба, птиче месо и бобови растения, за да поддържате мускулите си здрави и намалете приема на наситени мазнини. Пълнозърнестите храни като киноа и кафяв ориз осигуряват устойчива енергия и фибри, като същевременно подобряват нивата на холестерола.
„Богатите на антиоксиданти храни като горски плодове и ядки се борят с индуцирания от топлина оксидативен стрес“, пояснява кардиологът.
Изтощителните упражнения, които натоварват сърдечно-съдовата система, като тежки упражнения или вдигане на тежести, трябва да бъдат сведени до минимум. Прекомерната консумация на алкохолни напитки може да доведе до дехидратация и претоварване на сърцето, затова умереността е изключително важна.
Пропускането на хранене или яденето на храни с високо съдържание на захар, натрий или тежки мазни храни може да влоши дехидратацията и да повлияе отрицателно на здравето на сърцето.
Още: "Тих" инфаркт - кардиолог разкри как да го разпознаем
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.