Кръвната група определя предразположеността към развитието на някои много опасни заболявания.
Учени от Дания са изследвали връзката и взаимодействието на кръвната група с генетичната предразположеност за развитие на дълбока венозна тромбоза (DVT) или кръвни съсиреци в краката.
Те са анализирали резултатите от наблюдения, продължили повече от 30 години, оценяващи здравословното състояние на 66 000 души.
Хората от тази кръвна група запазват младостта си най-дълго
Връзка между кръвната група и риска от инсулт
Резултатите показват, че хората с кръвна група II (A), III (B) и IV (AB) имат 40% по-висок риск от развитие на дълбока венозна тромбоза, отколкото хората с кръвна група I (нулева кръвна група). Проведени са допълнителни проучвания, при които е разкрит ефектът на други рискови фактори за тромбоза.
Изследователите стигат до извода, че рискът от тромбоза при хората с кръвна група IV (АВ) е с 20% по-висок и с 16% по-висок при тези със затлъстяване. При пушачите той е с 6% по-висок, отколкото при непушачите.
Хората с тази кръвна група са с най-слаб имунитет
Изследователи от Харвард също са изследвали 77 000 пациенти и са установили, че хората с кръвна група IV (AB) имат най-висок риск от развитие на сърдечни заболявания (23%). Учените предупреждават за огромното отрицателно въздействие на тютюнопушенето, затлъстяването и небалансираната диета върху сърдечните заболявания.
Те считат, че хората с кръвна група I (нулева) са по-малко склонни да получат инсулт (9%). Експертите все още не могат да обяснят напълно тази закономерност, но считат, че независимо от кръвната група, след 40-годишна възраст трябва да следите редовно кръвното налягане и да се откажете от лошите навици.
Хората с тази кръвна група са с железен имунитет
Що се отнася до стомашните заболявания, шведските учени стигат до извода, че хората с втора кръвна група имат 20% по-висок риск от развитие на рак на стомаха. А пациентите с кръвна група I (0) имат по-ниска резистентност към бактерията Helicobacter pylori, която причинява стомашни заболявания като гастрит и стомашни язви.
Важно: Статията е с информативна цел и не може да се използва за самодиагностика. Единствено лекар може да постави диагноза и да предпише лечение!