Покрай страха от бързото разпространение на китайския вирус и неяснотите около неговата поява или превенция - мрежата се изпълни с фалшиви съвети и мерки за предпазване. Появиха се дори твръдения от научните среди, че коронавирусът е лабораторен експеримент. ВИЖТЕ ТУК.
Вчера официално беше разпространен доклад, в който бяха обобщени основни данни за заразата: "Китайският коронавирус, получил официалното название “COVID-19”, е най-опасен за хронично болните хора, възрастните и медицинския персонал. Той е най-смъртоносен за хората над 80-годишна възраст, като при мъжете рискът от фатален изход е по-висок, отколкото при жените, съобщава BBC. Данните са от най-мащабното досега проучване на заразата, извършено от специалисти от Китайския център за контрол и превенция на заболяванията. Изследването е обхванало подробна информация за 44 672 потвърдени случая в Китай." ОЩЕ ДЕТАЙЛИ.
Фалшивите новини за коронавируса придобиха такива размери, че Световната здравна организация (СЗО) се принуди да направи специална страница, на която разбива митове за болестта. ВИЖТЕ ТУК.
Ето някои от тях:
1. Ако напръскаме обилно тялото си с алкохол или хлор ще унищожим ли новия коронавирус?
НЕ. Това няма да убие вируса, който вече е влязъл в тялото ви. Подобно напръскване би увредило дрехите ви, очите ви.. Бъдете внимателни - смеси от алкохол и хлор може да се използват при дезинфекция на повърхности, но те не се препоръчват за пиене.
Малко по-рано от СЗО специално обясниха, че и приемането на големи количества алкохол няма да ви защити или да ви излекува от китайския вирус. Най-много да ви донесе махмурлук или алкохолно отравяне, подчертаха специалистите.
2. Има ли антибиотици, които са ефективни срещу коронавируса?
Не, антибиотиците не работят срещу вирусите, а само срещу бактерии. Новият коронавирус - 2019- nCOV е вирус и затова антибиотици не трябва да се използват като превенция или лечение. Ако все пак сте под лекарско наблюдение със съмнение за вируса, е възможно да приемете антибиотик, който би лекувал бактериална придружаваща инфекция.
3. Може ли почистването на уста с вода за уста да ни предпази от вируса?
НЕ. Няма доказателство, че редовното използване на вода за уста ви предпазва от инфектиране с коронавирус.
4. Приемането на сусамово масло лекува ли?
НЕ. Сусамовото масло не убива новият коронавирус. Има опасни дезинфектанти, които дори могат да ви убият, ако си ги поставите върху кожата или ги вдишате.
5. Ефикасни ли са термокамерите за откриване на заразени?
Ефикасни са за откриване на хора, които имат температура заради инфекция с коронавируса. Но не могат да откриват заразени, които още не са развили температура. Инкубационният период е между 2 и 14 дни и заразените стават фебрилни едва когато се разболеят.
6. Домашните любимци пренасят ли коронавируса?
За момента няма доказателства, че куче или котка могат да бъдат инфектирани. Но винаги е добре ръцете да се мият след контакт с домашните любимци. Това предпазва от други бактерии.
7. Ваксините срещу пневмония предпазват ли от новия вирус?
НЕ. Те не могат да осигурят защита срещу 2019-nCoV. Този вирус е нов и различен и срещу него трябва да бъде създадена отделна ваксина. В много страни вече се работи по такава, но тя ще е в употреба едва след 18 месеца. Въпреки това ваксините, макар и не ефективни срещу коронавируса, са препоръчителни срещу респираторни заболявания.
8. Безопасно ли е да се получават писма или колети от Китай?
ДА. Безопасно е. Според проведени изследвания КОВИД-19 не оцелява дълго върху предмети като писма и колети.
9. Сешоарите за ръце убиват ли новия коронавирус?
НЕ. Много по-добър начин за предпазване е почистването на ръцете с кърпички на спиртна основа или просто честото им миене със сапун и вода.
10. А яденето на чесън предпазва ли?
Това е здравословна храна с антимикробни свойства. До момента няма доказателство, че той предпазва от новия коронавирус (2019-nCOV).