Какво бихте направили, ако видите човек, изпаднал в безсъзнание? Ще предприемете ли действия или ще изчакате някой друг? Мнозина си мислят, че нещата може да не са толкова сериозни и да се оправят от само себе си. Не искат да предизвикват паника, да се намесват неподготвени, да рискуват да влошат положението или да се изложат. Практиката обаче показва, че в повечето случаи нещата СА сериозни. И според статистиката само 3-4 души от 10 се намесват в подобни ситуации, които всъщност костват човешки животи.
Нови данни показват, че липсата на увереност и обучение, и дори страхът от излагане, на практика убиват хората, получаващи сърдечен арест. Техните шансове за оцеляване падат с 10% през всяка минута, в която сърцето не се стимулира - чрез сърдечен масаж или дефибрилатор. След 10 минути, шансовете намаляват до 2%.
Чакането на линейка не е опция, тъй като според официални статистики хиляди души годишно могат да бъдат спасени, ако хората като цяло имат по-голяма информираност и опит в правенето на сърдечен масаж, пише Guardian.
Според експертите повечето очевидци на подобни инциденти остават безучастни, защото се страхуват да не влошат нещата. Този страх обаче е неоснователен, тъй като бездействието е по-лошо - ако никой не направи нищо, пострадалият умира.
Сърдечният масаж - кардиопулмоналната ресусцитация (CPR), е животоспасяваща процедура, която се прилага при инфаркт, давене, задушаване и други инциденти, при които дишането и/или сърдечният ритъм са спрели.
Сърдечният масаж не е сложен и не изисква специални умения или апаратура. Целта е да бъде притискан гръдният кош на дълбочина 5-6 см с честота, имитираща ударите на сърцето.
Това, което повечето хора намират за изненадващо, е именно бързината на гръдната компресия. Масажът трябва да бъде бърз и достатъчно силен, за да има ефект. Затова експертите препоръчват един прост ориентир - сърдечният масаж да се прави в ритъма на песента "Stayin’ Alive" на Bee Gees.
В зависимост от ситуацията и състоянието на пострадалия, преди или малко след като сме започнали сърдечния масаж, трябва да се обадим на "Бърза помощ" и да поддържаме ритъма до пристигане на линейката.
Да спасим живот: Съвет за първа помощ, който ще запомните (Видео)
07 март 2017, 12:57 часа
Десислава Любомирова
Отговорен редактор