Чаят от лайка е един от най-популярните. Руският гастроентеролог д-р Оксана Теплухина, която е кандидат на медицинските науки, разкри, че той, както и чаят от ленено семе помага за облекчаване на лека болка в стомаха.
Чай от лайка и ленено семе - за какво помага
„Пациентите често прибягват до народни средства, които помагат за облекчаване на симптомите. Например, чай от мента или компрес от него може да намали коремния дискомфорт. Запарка от лайка, самостоятелно или в съчетание с ленено семе, също облекчава болката”, казва специалистът.
Лекарят подчерта, че традиционните методи могат само временно да облекчат симптомите. Необходимо е цялостно лечение, което се предписва от лекар въз основа на резултатите от медицински преглед, лабораторни изследвания, както и инструментални изследвания, включително гастрофиброскопия или ултразвук на коремната кухина.
Лекар: Хората над тази възраст задължително трябва да пият чай от лайка
По отношение на лайката, тя се препоръчва при повишена киселинност на стомашния сок. Приема се чай с мед и топло прясно мляко преди лягане за здрав сън. Външно, под формата на изплаквания, се използва при възпалено гърло, за промивки на очи, рани и при изпотяване на крайниците.
Лайката е включена в състава на успокоителни билкови смеси и лекарства.
В руската традиционна медицина запарката от цветни кошници се използва като лек при гастрит, колит, заболявания на черния дроб, бъбреците, пикочния мехур, малария, настинки, заболявания, придружени от треска, скрофули, заболявания на нервната система, безсъние и други заболявания. Външно - като средство за справяне с различни възпалителни процеси на лигавиците, при бавно заздравяващи рани, като особено широко се използва в педиатрията при спазми в стомашно-чревния тракт. Под формата на отвара, смесена със сол, се използва като лек при подагра, язви и циреи.
Ленените семена заемат отделно място в списъка на здравословните натурални продукти, като се отличават преди всичко със своята хранителна стойност и наличието на основни компоненти. Те са богат източник на три полиненаситени мастни киселини - Омега-3, Омега-6 и Омега-9, фибри и лигнани (растителни фитоестрогени).
Всеки от тези компоненти има специфичен ефект върху тялото:
Мастните киселини помагат за понижаване на кръвното налягане и нивата на кръвната захар, което от своя страна значително намалява риска от коронарна болест на сърцето. В допълнение, това прави лененото семе идеално средство за профилактика на всички видове заболявания на сърдечно-съдовата система.
Лигнаните в състава му осигуряват мощна антиоксидантна защита. Те се отличават със способността си да ни предпазват от някои доста сериозни ракови заболявания, като най-силно въздействат върху млечните и простатните жлези.
Диетичните фибри в ленените семена имат отличителна способност: да абсорбират течност, няколко пъти по-голяма от собствения им обем, да свързват и извеждат вредните вещества от тялото. Ленените влакна помагат за ефективното прочистване на червата и се справят с почти всички заболявания на стомашно-чревния тракт.
Още: Какви са 4 – те ползи от редовното пиене на чай от лайка
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!