Краят на зимата изглежда близо, но е и далеч – точно както е положението с грипа и всякакви респираторни вируси, които ни тормозят сякаш все повече. Дали защото имаме достъп до много информация, дали защото природата се променя с увеличаването на броя на хората на планетата и последващите от това промени (изсичане на гори, увеличаване на земеделска земя, презастрояване) – това е тема на друг материал.
Още: Лекар: Гликемичният индекс и гликемичният товар - основни разлики
Още: 3 необичайни симптома с ръцете, които издават проблеми с черния дроб
В България разпространението на грипа изглежда достигна своя пик и заболеваемостта почва да намалява. Това обаче не значи, че вече всичко е приключило и можем да позабравим за температура, болки в мускулите, отпадналост, хрема, зачервено и болящо гърло, вторични бактериални инфекции – грипните вируси са достатъчно активни, само началото на февруари сме и има време, докато зимата свърши.
В сутрешния блок на БНТ, пулмологът д-р София Ангелова говори за грипа и какво да правим, ако се разболеем: Отмина ли пикът на грипа: проф. Ива Христова казва кога отшумява
Лекарски съвети как да се справим с грипа
Още: „Кафе преди дрямка“: Работи ли този метод?
Още: 6 промени в поведението, които издават деменция
СНИМКА: iStock
- На първо място – профилактика. През зимата има по-малко слънце, затова умерени разходки и хубав сън са много важни. Много мои млади пациенти споделят, че не се наспиват – това отслабва имунната система, предупреди д-р Ангелова. Освен това – балансирано хранене, поддържане на тонус и да не се прекалява с физическите натоварвания, интензивните тренировки отслабват имунната система.
- Ако вече сме болни, симптомите за грип са познати – рязко и бързо вдигане на по-висока температура, отпадналост, болки в мускулите. Направете бърз комбиниран тест за грип и ковид, за да имате яснота какво се случва, преди да се свържете с лекар – така ще му помогнете, гласи съветът. Дори при отрицателен за грип тест, ако имаме симптоми, характерни за грип, можем да почнем лечение – специализираните антивирусни лекарства против грип няма да навредят, ако ударилият ни вирус не е грип.
- Първите 48 часа от поява на симптоми, когато говорим за грип, са най-важни. Тогава трябва да се вземат антивирусни препарати – не антибиотици, антивирусни препарати (бел. ред. - такъв е "Тамифлу"). Д-р Ангелова изрично посочи две групи медикаменти - невраминидазни инхибитори и м2 блокатори. Симптоматични лекарства за сваляне на температурата не са достатъчни, защото след прекарване на грипен вирус без да му се противодейства може да се развият усложнения - например вторична бактериална инфекция. А приемът на антибиотици, когато сме в активна фаза на заболяване, причинено от вирус, товари излишно имунната система и ни пречи да се борим ефективно с вируса, предупреди изрично д-р Ангелова.
- При усложнения - как се разпознава бактериална инфекция? След лекарски преглед, но типичен симптом е отделянето на храчки в разцвет на жълто и зелено, което подсказва инфекция. Пневмонията например не всеки път може да се улови, когато ви преслушват с лекарска слушалка – затова рентгеновата снимка е задължителна за диагноза.
- Няма смисъл да правите рентгенова снимка още в началото, когато вдигнете температура и ви втресе. Най-рано 3 дни след първи симптоми се правят снимки, заяви д-р Ангелова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: 6 храни, които НЕ трябва да ядете при прием на антибиотици
Не трябва да се плашим от температурата - тя "изгаря" вируса, подчерта лекарят, трябва да имаме малко търпение. Положителното отношение също помага и за имунната система. И добави, че бързото затопляне на времето е стрес за човешкия организъм.
Как да различим грип от Ковид и да реагираме? Съветите на проф. Кантарджиев (ВИДЕО)