UVA и UVB радиацията може да бъде вредна за кожата не само защото допринася за появата на рак на кожата, но и като силен алерген, който при някои хора предизвиква автоимунна реакция в организма и възпаление на кожата.
Какви са симптомите на сенсибилизация към слънчеви бани? Какво може да се направи, за да се избегнат те?
Слънчевите лъчи могат да бъдат алергенни
Сенсибилизацията към слънцето е алергия към UVA и UVB лъчите на слънцето. Излагането на слънце за твърде дълго време, особено през пролетта и лятото също може да предизвика подобна реакция.
Друга причина, поради която някои хора развиват слънчево изгаряне, е химическа реакция, която възниква върху кожа, третирана с определени козметични продукти, или заради приема на определени лекарства. Когато са изложени на топлина и радиация, някои съставки в продуктите за грижа за кожата и лекарствата предизвикват алергични реакции на кожата.
Ако имате подобни симптоми, може да се страдате алергия
Слънчева алергия - симптоми
Най-често срещаните симптоми на слънчевата алергия са кожни проблеми. Това са предимно симптоми от типа:
- Сърбеж
- парене
- червени мехури
- подуване мехури
- контактна екзема (пъпки, сърбящи папули).
Поради неспецифичните симптоми, които се появяват и в хода на инфекциозни заболявания (напр. дребна шарка и хемиплегия), слънчевата алергия понякога се бърка с други заболявания. За да се заключи, че става въпрос за слънчева алергия, е необходимо да се изключат други заболявания.
Струва си да се отбележи кога и при какви обстоятелства се появяват мехурите и обривите, както и дали са придружени от други симптоми, като температура, главоболие или хрема.
Чувствителност към слънцето - начини за облекчаване на симптомите и лечение
Ако човек знае, че има слънчева алергия, трябва да избягва този вид радиация. Не трябва да се правят слънчеви бани, а кожата трябва да бъде покрита с лек материал. Трябва да се използват и кремове с висок слънцезащитен фактор (SPF 50), като за предпочитане са тези, предназначени за чувствителна кожа.
Страдащите от алергии трябва да вземат специални предпазни мерки през лятото и в слънчеви дни, но зимата и пролетта също не изключва появата на симптоми. Ако по кожата се появят симптоми на алергични реакции, най-добре е да се консултирате с лекар, който ще предпише подходящото лекарство и ще определи причината за алергията.
Някои лезии могат да се лекуват с цинков мехлем или с препарати за след слънце. За облекчаване на симптомите на слънчевата алергия се използват антихистамини, а в някои случаи и кортикостероиди.
Важно е да пазите кожата си по всяко време на годината и да сте особено внимателни, когато я излагате на пряк досег със слънчеви лъчи. Мажете се, когато сте на планина или на море.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.