В източната медицина джинджифилът се приема за тонизиращо, антипиретично и прочистващо средство. То всъщност е корен на тревисто многогодишно растение, което прилича на тръстика. Принадлежи към семейство джинджифилови. Към принадлежат и други подправки - куркума, кардамон и калгал.
Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас
Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари
Защо джинджифилът е полезен?
С калорично съдържание от 80 ккал на 100 гр, този корен изобилства от полезни за човека вещества и микроелементи. Ето кои са осемте научно доказани ползи от него.
1. Помага при настинка
Джинджифилът затопля и предизвиква изпотяване. Една чаша чай от тази подправка е малко вероятно да бъде пълноценен лек за настинки, но ще помогне за затопляне и облекчаване на симптомите на заболяването.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10+ тактики да свалим кръвното у дома БЕЗ ХАПЧЕТА
Още: Магнитни бури и слънчеви изригвания - Как да ги победим?
2. Полезен е за храносмилането
В традиционната медицина джинджифилът често се използва като лек за стомашно-чревни разстройства. Доказано е, че той помага при подуване на корема. Активните вещества в корена ускоряват разграждането на газовете и тяхното елиминиране. Също така джинджифилът стимулира производството на панкреатични ензими, които водят до подобряване на храносмилането и ускоряване на метаболизма. И не на последно място той е ефективен лек срещу гадене, включително и това, което се появява по време на бременност.
3. Ефективен е при диабет
Още: Как нощната смяна влияе на тялото?
Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи
Според няколко проучвания джинджифилът може да понижи нивата на кръвната захар. Освен това противовъзпалителните му свойства помагат за облекчаване на вторичните симптоми на заболяването - оток и възпаление.
4. Помага за нормализиране на теглото
Подправката намалява кръвната захар и стимулира производството на ензими, отговорни за разграждането на мазнините. Доказано е, че удължава чувството за ситост.
5. Намалява болката по време на менструация
В продължение на векове джинджифилът се използва като ефективно средство за борба с дисменореята - синдром на болка, придружаващ менструацията. Според проучване от 2009 г. добавянето на 250 mg джинджифил (малка хапка с размер на хапче) два до три пъти дневно може да облекчи болката по време на цикъл толкова ефективно, колкото популярният болкоуспокояващ ибупрофен.
6. Помага при артрит и възпаление на ставите
Джинджифилът съдържа гингерол - фенолно съединение, което му придава типичния остър вкус. Това вещество има силни противовъзпалителни свойства. В традиционната медицина джинджифилът се използва за лечение на ставни заболявания - артрит и артроза. Доказано е, че коренът е ефективен за облекчаване на болката при възпалени стави, както и за увеличаване на тяхната подвижност.
7. Убива бактериите
Активното вещество в джинджифила е ефективно антибактериално средство. Доказано е, че то предпазва устната кухина от няколко вида бактерии, които причиняват пародонтални заболявания и други заболявания на венците. Веществото е ефективно и срещу гъбични заболявания като кандидоза.
8. Предпазва сърцето
Джинджифилът има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система - разрежда кръвта, понижава кръвното налягане и предпазва сърцето от коронарна артериална болест. Освен това, според учените, колкото повече джинджифил консумира човек, толкова по-изразен е този ефект. Хората със здрав стомашно-чревен тракт могат да ядат джинджифил всеки ден, но не повече от 3-4 гр. На бременните жени не се препоръчват да консумират повече от 1 гр. Въпреки това, тези, които страдат от стомашни или бъбречни проблеми, трябва да се консултират с лекар.
Противопоказания:
Няма доказателства за ползите от джинджифила, прилаган като компрес - ефектите се наблюдават само когато се приема през устата.
Джинджифилът е полезен за храносмилателната система, но в някои случаи може да се окаже вреден за нея. Както всяка пикантна храна, така и той дразни стомаха и може да причини киселини, диария и дори разстройство.
Консумацията на джинджифил на гладно или в големи дози, може да провокира стомашни проблеми дори при здрави хора.
Подправката под всякаква форма е строго противопоказана за хора с гастрит, дивертикулит, колит и ентероколит, язва на стомаха, заболявания на черния дроб и панкреаса.
В големи количества джинджифилът води до резки скокове в налягането, а също така намалява съсирването на кръвта и увеличава риска от тежко кървене. Той е полезен за сърдечното здраве, само когато не е наличен сериозен здравословен проблем.
Джинджифилът съдържа малко количество оксалати - соли на оксалова киселина. Те са вредни за хора с заболявания на червата и бъбреците, особено за тези с уролитиаза с повишен риск от образуване на оксалатни камъни.