Няма да повтарям това, което съм казал досега. Така служебният здравен министър д-р Илко Семерджиев отговори на въпрос на Actualno.com защо заповедите за запечатване на кладенци, от които град Хасково черпи вода със завишено количество на уран, са издадени съответно 3 и 7 дни след като е подаден първи сигнал от Басейнова дирекция "Източнобеломорски район" към МОСВ. Семерджиев визираше думите си от минути по-рано, че взетите мерки са бързи и адекватни. Министърът каза и, че съответните РЗИ правят контролни замервания на всеки две години.
Още: Хасково пред грипна епидемия, все повече ученици отсъстват
Още: Коледна трапеза, приготвена от Иван Звездев очаква Димитровград
Става дума за естествен уран. Това обяви зам.-регионалният министър Валентина Върбева относно информацията, че в питейната вода на град Хасково има открити завишени количества на уран. А Семерджиев заяви, че този въпрос тепърва ще се изяснява – т.е. откъде е дошъл уранът, като ще се правят още изследвания. Изказването е доста изненадващо предвид информацията, че има завишено количество от пет месеца.
Към момента имаме уверение от ВИК-Хасково, че градът е пресвързан към друг водоизточник и няма да има режим на водата в нито една негова част, увери Семерджиев. Няма съществуваща заплаха за общественото здраве, добави той. Служебният здравен министър определи взетите мерки като „бързи, адекватни и навременни“. Той потвърди, че първият сигнал за повишено концентрация на уран е от 4 април, но тази концентрация била завишена спрямо показатели, въведени заради еврозаконодателство от 2015 година. Тези показатели били два пъти по-строги - контролното ниво на естествения уран се намалява от 0.06 милиграма на литър на 0.03, а това на т. нар. алфа активност от 0.5 бекерела на литър се занижава до 0.1 бк/л. В Хасково сега показанията са между 0.04-0.06 за уран, като всички проби са в рамките на старите норми.
Зам.-здравният министър Дарин Каменов пък изрично уточни, че било важно да се прочете правилно съобщението за завишена концентрация на уран. Превишаването на нивата трябва да се тълкува като повод за разследване, защото тези нива били препоръчителни. Зам.-здравният министър наблегна, че стандартите на СЗО за поглъщане на уран били много консервативни - 30 микрограма на литър за 70 години, като при това ниво рискът да се разболееш от рак били 1 към 10 000. Здравният риск е изключително нисък, не съществува, каза Каменов. При интоксикация с уран обаче на първо място настъпва увреждане на бъбреците.
Още: Грейнаха светлините на най-голямото живо Коледно дърво в Европа
Още: Кметът на Димитровград представи ново назначение
На въпрос защо тогава три министерства реагират, след като говорим за консервативни стандарти, здравният министър обясни, че темата за здравето е много важна и не бива да се дава погрешна или прибързана информация, която да създаде паника.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Будители по булеварда" - патриотичната инициатива на община Димитровград продължава
Още: Започва ремонт на път I-8 Пловдив - Хасково: АПИ със съвети към шофьорите
Семерджиев каза и, че била създадена междуведомствена работна група между здравното министерство, регионалното министерство и екоминистерството. Целта била да се работи в дългосрочен план за чистотата на водата и да се натрупва статистическа база данни.
Същевременно зам.-екоминистърът Ренета Колева обяви, че регистрираните отклонения трябва да бъдат потвърдени и това ще стане, когато излязат резултатите от взети нови проби. Препоръчано било и да бъдат взети проби от крайни потребители, не само от кладенци, за да е сигурно, че първите данни не са погрешни. Ако се отчетат нарушения, ще бъдат издадени административни актове на съответните отговорни органи, добави Колева.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 29 МИР – Хасково
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 29 МИР – Хасково