Възможност за „Докосване“ до света на незрящите предостави на асеновградчани поетът от Казанлък Красимир Ортакчиев. Пред асеновградска публика авторът представи книга, написана едновременно на офсет и Брайл. По този начин поетичният сборник е предназначен за четене и от незрящи. По думите на твореца, книгата е единствената по рода си, издавана в България. Целта на твореца е чрез произведението да си да докосне душевността на хората. Т.е. да не обръщат внимание на нормалните сетива, които имат, защото всички те се приемат, като даденост.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
"Хубаво е да се запитаме кои са незрящите, всъщност. Дали ние, които можем да виждаме, или хората, чиито усет и усещания са по-развити от физическите способности. Това е, което искам да докосна с книгата си. Дали успявам вече читателите ще кажат", обясни авторът на „Докосване“.
Името е избрано точно поради причината, че първата реакция на хората, запознали се с книгата, е да докоснат тези малки точици, наречени азбука на Брайл. Единствените препятствия, които е трябвало да преодолее, е свързано с печата.
"До създаването на книгата никога не съм имал близък досег с незрящи. Не съм се сблъсквал с техните проблеми. Не съм комуникирал с тях. Идеята да създам книгата по този начин възникна съвсем неочаквано", разкри Красимир Ортакчиев. А посланието, което той отправя към зрящите чрез „Докосване“, е „да прогледнат с душите си“.
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
Следващата му цел е стиховете, които пише, да достигнат и до хората, които не могат да ги прочетат. Световете на зрящите и незрящите не трябва да са разделени, а да се слеят, смята поетът. Представители от Съюза на слепите в Асеновград благодариха на автора за жеста, че се е сетил да създаде подобно произведение. И споделиха, че „едно е да слушаш стихове, а друго е сам да можеш да си ги прочетеш, усещането е съвсем различно и затова е добре да има повече такива книги“. По време на премиерата на творбата, произволно стихотворение от книгата прочете Иван Шопов - председател на Съюза на слепите в Асеновград. Така, той демонстрира колко по-лесно една творба може да достигне до сърцето на незрящите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка