Парк на родопската билка ще изгради в Триград сдружение „Здравец“ по българо-гръцката програма „Интеррег VА“. За реализацията на проекта „Floreo“ ще оборудваме наети закрити помещения и неизползваем парцел, съобщи председателят й Радост Караиванова.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Девинското село Триград туристическа дестинация, известна с пещерите си „Дяволско гърло“ и „Харамийска“, с атрактивния Музей на мечката. На негова територия е едно от малкото останали естествени находища на лековития Мурсалски чай и на възкръсващото цвете Силивряк. Землището на Триград е изключително богато на разнообразни видове лечебни растения, още повече след като от 20-тина години все повече хора напускат селото, за да търсят работа и живот в големия град. От тогава ливадите вече не се косят и това дава възможност на растенията да узреят пълноценно и да пуснат семената си за следващата година.
От същия период погина картофопроизводството като поминък, а немалка част от местните хора се преориентираха и създадоха ферми за отглеждане на култивиран мурсалски чай, наричан често родопската виагра и билка на дълголетието.
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
(Естествено находище на Мурсалски чай над Триград)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка
По-глобалната цел на сдружение „Здравец“ е да осигури повишаване на мотивацията, знанията и уменията на предприемачите за иновации, създаване и поемане на рискове при започване на бизнес, да улесни стопанската дейност на съществуващите малки и средни предприятия в трансграничния регион.
„Той ще открие нови пътища пред стартиращите компании и ще организира действия за подкрепа на съществуващи предприятия със специален фокус върху производството на билки и екотуризма Това ще се осъществи чрез съвместни действия за създаване на подходяща бизнес инфраструктура, информационен център и парк на родопската билка“, допълва Караиванова.
Общият бюджет на проекта е 507 553 евро, като главният бенефициер е сдружение „Здравец“ – Триград. Негови партньори са Федерация на търговията, производителността и предприемачеството на Централна и Източна Македония и Тракия (Гърция) и „Клъстер Варна Бизнес Консулт“.
Още: Четирима души получиха втори щанс за живот след донорска ситуация във Варна
Още: Със сложна операция: Лекари от ИСУЛ спасиха жена с рак на сливицата