Специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) извършиха първата от началото на тази година чернодробна трансплантация. Реципиентът е 54-годишна жена. Операцията продължи над стандартното време – близо 8 часа и половина, свързано с крайно тежкото състояние на реципиента. „В момента пациентката е адекватна, в стабилизиращо се състояние“, коментира проф. Ивелин Такоров, ръководител на трансплантационния екип.
ОЩЕ: Донорска ситуация даде шанс на трима души за нов живот
Втори шанс за живот
До извършването на сложната интервенция се стигна след донорска ситуация във варненската УМБАЛ "Света Марина" ЕАД. По-рано през деня медиците бяха транспортирани до там със самолет C-27J „Spartan“ от дежурен екипаж на авиобазата във Враждебна.
ОЩЕ: Осма чернодробна трансплантация бе извършена във ВМА
Екстремна експлантация на черния дроб, при нестабилно състояние на донора, бе извършена от екип, начело с доц. Васил Михайлов от Клиника по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, информират от ВМА. От там изказват изключителна признателност към близките на донора, които въпреки трудния за тях момент, са взели това тежко, но животоспасяващо решение.
За първата чернодробна трансплантация у нас
Припомняме, че на 18 ноември 2024 г. се навършиха 20 години от първата трансплантация на черен дроб в България. Тя е извършена от настоящия декан на Медицинския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” проф. д-р Любомир Спасов, бивш директор на болница "Лозенец". Проф. Спасов е екипът му влизат в операционната зала на Университеската болница "Лозенец", за да спасят живота на 7-месечното момиченце Памела. Операцията е с продължителност близо 15 часа, в които на Памела ѝ е присаден половината черен дроб на баща ѝ Пенко. Така началото на българската чернодробна трансплантология преди 20 години е дадено с възможно най-сложната операция, а именно - присаждане на орган от жив донор. ОЩЕ: 18 ноември 2024 г. - 20 години от първата чернодробна трансплантация в България