В чест на 3 март посетителите на Националния военноисторически музей ще имат уникалната възможност да видят, експонирано само за този ден, оригиналното знаме – първообраз на българския трибагреник. Традиционно на националния празник музеят обявява Ден на отворени врати от 10.00 до 18.00 часа за постоянната хронологична и външната експозиция.
Още: Направете добро и се включете в кампанията "Великден за всяко дете"
Още: Събраха над 9300 лева за ремонт на църква с уникална архитектура
За първообраз на съвременното българско държавно знаме се приема трибагреникът, изработен от Стилияна Параскевова, и предназначен за българските доброволчески дружини в Руско-турската война. На 8 май 1877 г. Иван Параскевов, заедно с дъщеря си предават знамето на главнокомандващия руската Дунавска армия Великия княз Николай Николаевич, който обещава да го връчи на 4-та опълченска дружина. Това обаче не се случва и знамето не участва във войната.
Проектът за знамето, цветовете и символиката са дело на бащата на Стилияна Иван Параскевов. Белият, зеленият и червеният цвят са цветове, които се срещат в знамена от националноосвободителното движение, но като съчетание с тази последователност се счита, че се появяват за първи път в това знамето.
В първоначалния проект за българска конституция текст за националното знаме не присъства. На 22 март 1879 г. народният представител Никола Михайловски повдига въпроса за „националните бои“. В дебата за цветовете на знамето участват Петко Каравелов, Константин Стоилов, Киряк Цанков и Петко Славейков. В крайна сметка Учредителното събрание приема чл. 23, според който „Българското народно знаме е трицветно и се състои от бял, зелен и червен цвят, поставени хоризонтално“. Счита се, че именно знамето на Стилияна служи като първообраз на народните представители при приемането на този текст.
Още: "Ръка за майка ми" - кампания в подкрепа на самотни майки и техните деца
Още: В Димитровград: 96-годишна дари 100 000 лв. за детско отделение на болницата
Знамето става част от фонда на Националния военноисторически музей през 1946 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Благодаря, България": Мило македонско писмо заради Кочани се появи в посолството ни в Осло (СНИМКА)
Още: Млад български учен откри нова планета. По-тежка "сестра" на Земята и с вероятност да поддържа живот