Калоферската дантела ще има постоянен дом

09 август 2018, 12:05 часа • 2938 | прочитания

Историята на калоферската дантела е една от илюстрациите към твърдението, че ученикът често надминава учителя си, разказва кореспондентът на БГНЕС от Пловдив.

Още: "Ръка за майка ми" - кампания в подкрепа на самотни майки и техните деца

Още: В Димитровград: 96-годишна дари 100 000 лв. за детско отделение на болницата

Първообразът е брюкселската дантела, образци от която са донесени в Калофер от търговци още в края на 19 век. Будно и трудолюбиво градче, отворено към новото, Калофер по свой начин преобразява и усъвършенства умението. Става така, че в калоферски вариант познатата в цял свят дантела вече е по-фина, по-нежна, в нея влизат флорални мотиви. Докато си стане отделен бранд, както бихме го нарекли днес. Тя има и свой принос в оцеляването на града.

След опожаряването на града през 1877 година, точно тя е поминъкът, който помага на хората да се възстановят, пише БГНЕС.

Подобна история, впрочем, има и ирландското плетиво, което осигурява основен поминък на семействата по време на картофената криза.

Още: "Благодаря, България": Мило македонско писмо заради Кочани се появи в посолството ни в Осло (СНИМКА)

Още: Млад български учен откри нова планета. По-тежка "сестра" на Земята и с вероятност да поддържа живот

Редките днес умения, оказва се, са се оказвали жизненоважни в един период от време и дори само за това заслужават да не бъдат забравени. А е било време в Калофер, когато мнозина са умеели изкуството да прехвърлят така совалките, че движенията се сливат, а на цилиндъра да се появяват приказни дантели.

През 1910 година се открива единственото в страната Дантелено училище "Трудолюбие", то предлага двугодишен курс на обучение и през него преминават 1800 момичета и жени. През 1935 година то се преобразува в Занаятчийско, а паралелките за дантела остават две. Така лека полека умението се изтиква настрани във времето, а в по-късни години до днес то се предава от майки на дъщери. Още по-ценно е сега.

В Калофер от 19 години се провежда Празник на калоферската дантела, денят му не е случаен - 15 август, Голяма Богородица. Тази година, обаче, той се очаква да бъде по- значим, защото предстои откриването на Център на калоферската дантела с постоянна експозиция. Това става възможно благодарение на проект по линията на фондация "Пловдив 2019" и има общо с Пловдив Европейска столица на културата.

Центърът ще бъде в една от най-хубавите сгради на Калофер, част от мемориалния комплекс "Христо Ботев" и в него, освен музейната част, ще се настани и кръжокът по плетене, който съществува от една година.

Още: Шофьор на градския транспорт в София замести Баба Марта (СНИМКА)

Още: Показват благотворителният филм "Нищо не може да те спре"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес