Във всички детски градини и училища от март в община Смолян ще се учат как да разпознават инсулта. Образователната програма „Бързи герои 112“ е насочена към деца от 6 до 9-годишна възраст, съобщиха от местната администрация.
Още: В Димитровград: 96-годишна дари 100 000 лв. за детско отделение на болницата
Още: "Благодаря, България": Мило македонско писмо заради Кочани се появи в посолството ни в Осло (СНИМКА)
По този повод се проведе среща на директори, преподаватели, медицински специалисти с националния координатор на "Бързи герои 112" Елица Хадживълчева, която е и председател на фондация „Сърце до сърце за България“.
Зам.-кметът Марин Захариев посочи, че Смолян е първата община в Югозападна България, приела да партнира на фондацията по тази програма. „Защото вярваме, че ако всеки от нас, дори и децата в по-ранна детска възраст, реагираме навреме и разпознаем признаците на мозъчния инсулт, то пострадалият има шансове да бъде спасен“, каза Захариев.
Пред присъстващите Хадживълчева представи програмата „Бързи герои 112“ и разясни нейната методика. По думите ѝ тя дава възможност на децата, техните семейства и училищата да разпознават по-лесно симптомите на инсулт и да оказват първа помощ чрез позвъняване на спешен телефон 112.
Още: Млад български учен откри нова планета. По-тежка "сестра" на Земята и с вероятност да поддържа живот
Още: Със сърце от Румъния: Българин получи втори шанс за живот
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С благотворителен концерт в памет на 14-годишния Вальо Плевен постави начало на кампания
Още: Шофьор на градския транспорт в София замести Баба Марта (СНИМКА)
Инициативата осигурява достъп на регистрираните до интерактивни учебни ресурси, които могат да бъдат ползвани от деца в четвърта група от детските градини и учениците от начален етап както в учебни часове, така и вкъщи.
Програмата ще ги учи как да разпознават симптомите на инсулт и да действат в случай на спешност. Обучението преминава в рамките на 5 часа в продължение на 5 седмици. Над 600 учители в страната вече са посланици на програмата до момента.
Още: Показват благотворителният филм "Нищо не може да те спре"
Още: Първата чернодробна трансплантация за тази година във ВМА спаси 54-годинша жена
„А когато приложиш това, което си научил в първите три, т. нар. "златни" часа, по-сериозните последици от инсулта могат да бъдат избегнати. Да си толкова малък, а вече да имаш способностите на герой. Да знаеш и помагаш тогава, когато нещата са в твои ръце“, заяви председателят на фондация „Сърце до сърце за България“.
Тя каза, че ако човек получи инсулт, не може да си мести ръката, защото едната част на мозъка изкубва контрол. Също така се засяга и говорът. Когато има спешен случай, трябва да се звъни на 112. В това ще бъдат обучени децата.
След края на срещата преподаватели и директори споделиха, че тази програма е изключително ценна дори и само един човешки живот да бъде спасен.
ОЩЕ: България е на първо място по смъртност от инсулт в света