Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Български учени са участвали в откриването на 2 нови химични елемента

10 април 2014, 16:11 часа • 95893 прочитания

Български учени са участвали в откриване на два нови химични елемента. Това стана ясно на среща между вицепремиера по икономическите отношения Даниела Бобева и акад. Виктор Матвеев, който е директор на Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, предаде БГНЕС.

Още: Прогноза за времето - 24 декември (вторник)

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Бобева обясни, че целта на посещението на акад. Виктор Матвеев е да обсъди с колегите си сътрудничеството на Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна с български научни институти. Вицепремиерът каза, че с акад. Матвеев са имали възможност да обсъдят сътрудничеството и приноса на правителството в съвместната работа на института.

Директорът на Обединения институт за ядрени изследвания ще получи и две важни награди. Ще бъде удостоен с почетното знание "Доктор хонорис кауза", ще му бъде връчени диплом за почетен международен представител на БАН.

От своя страна, акад. Виктор Матвеев заяви, че е трогнат от наградите от БАН и СУ. Пристигнах не само, за да окажа благодарност, а и да осъществя контакт с правителството и отношенията между нас, каза той. Видният учен отбеляза, че България участва много активно в работата на Обединения институт за ядрени изследвания и българите имат много голям принос. В най-трудните моменти на института именно българи са помагали той да се развива.

Още: Близо 130 000 превозни средства са излезли от София на 20 и 21 декември

Още: Лъчезар Тошев: Моралът в България се разрушава поради липса на справедливост (ВИДЕО)

Едно от най-големите постижения на Обединения институт за ядрени изследвания е, че Международната организация по химия и физика е взела решение за попълване на Менделеевата таблица с два нови елемента. Те ще носят следните имена и номера-114-Флеровий и 116-Ливърморий. Акад. Матвеев обясни, че български учени са взели значително участие в тези открития.

Институтът е направил запитване към Международната химична и физична организация за попълване на таблицата с още четири елемента. Руският учен посочи, че развитието на фундаменталните технологии налива приложения в редица иновационни технологии, като например в лъчетерапията за лекуване на онкоболни. Друг пример за такава технология съпътстваща откриването на свръхтежките елементи са филтри, които намират широко приложение в медицината и в други промишлености като винената.

Още: Неустоимите коледни предложения още са тук

Още: Производител на нашумели шоколадови изделия: Гарантираме прозрачност и качество

Дейност с пряко приложение, тъй като страната Русия е с развита ядрена енергетика е разработката за третиране на дългоживеещи ядрени отпадъци. Това е много важно, защото така атомната енергетика може да се превърне в чиста технология. Обединеният институт е избран за координатор на програма за изследване на замърсяването с тежки метали, изследват се мъхове. Акад. Виктор Матвеев завърши с това, че независимо тежката икономическа обстановка, в която се намира България правителството прави всичко възможно, за да развитие фундаменталните изследвания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес