Алея на кирилицата създават в Пловдив. Идеята възникнала през лятото на миналата година по време на провеждането на една от творческите работилници на Национално сдружение за социално сътрудничество и партньорство (неправителствена организация от Куклен), която се е реализирала по проект, финансиран от Агенцията за хора с увреждания.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
Самите участници тогава са предложили да направят нещо значимо, което да остане за поколенията. "Напоследък ни заливат с надписи на английски език, като I love Plovdiv и други подобни, а нашата кирилица никъде я няма", споделиха те. Хората с увреждания, участващи в проекта, още тогава предложили да бъде създаден парк с букви на кирилица, който да подарят на Пловдив, с оглед на това, че вече градът е Европейска столица на културата. Така, Вили Маринова - председател на сдружението - се заела със задачата да търси програми, чрез които може да се финансира тази идея.
Оказало се, че ОФ Пловдив 2019 са отворили схема "Малки проекти" и тя била доста подходяща за инициативата на кукленци. Проектът, който бил представен и впоследствие - одобрен, носи името "Активни хора с увреждания майсторят Алея на кирилицата за парк в квартал "Кючук Париж”. Финансирането е на стойност близо 9 000 лева, като подкрепата, която сдружението ще получи, е в размер на 6 000 лева. Останала част от сумата е собствен принос.
Идеята е Алея на кирилицата да бъде създадена в навечерието на 24-ти май 2019 г. Тя ще съчетава в себе си 30 елемента, колкото са и буквите от българската азбука. Те ще бъдат изработени от дърво (еко материал). Хората с увреждания, които участват в проекта, ще оцветят всяка една буква и заедно с доброволци от сдружението ще ги поставят на определена от Район Южен алея. "Целта на идеята е да се популяризира кирилицата и едновременно с това да се промени негативната и все по-разпространяваща се нагласа в обществото, че хората с увреждания са пасивни потребители на грижи. Чрез проекта ще се покаже, че те също носят своя потенциал, социален опит и възможности.", каза за Actualno.com председателят на неправителствената организация - Вили Маринова.
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)