Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зрели резници през зимата: Как и кога се режат и вкореняват?

17 ноември 2024, 10:25 часа

Умелото рязане и вкореняване е възможност да размножите любимите си растения, включително дървета, чиито плодове харесвате особено много. Въпреки че не е трудно, много градинари все още се страхуват да вземат дървесни резници поради възможно увреждане на растението. Трябва ли да се тревожитее за това? Какви растения могат да се размножават по този начин и как да го направите правилно?

Какви растения могат да се размножават чрез вдървени резници?

Семената, макар и достъпни, в много случаи не са оптималният вариант за размножаване на любимите ви растения. Много от тях изискват допълнителна подготовка (напр. скарификация) и новото растение ще се нуждае от време, за да достигне желания размер. В случай на овощни дървета това може да означава до десетина години! Също така няма гаранция, че ще има характеристиките на майчиното растение.

Още: Как да отгледате зимен жасмин в градината си

Ето защо много градинари използват алтернативен метод, който е размножаване чрез вдървени резници. Получени от достатъчно развити, здрави едногодишни издънки, те ви позволяват да получите второ, точно същото растение за много по-кратко време.

Дървета и храсти, които се разлистват през зимата (преминават в латентно състояние), могат да се размножават по този начин. Ето как можете например да удвоите добива от овощни дървета, да ускорите създаването на ред растения за жив плет или да разширите любимата си цветна леха с цъфтящи храсти. Този метод се използва за растения като дрян, форзиция, хортензия или касис. Вкореняването на вдървени издънки също е отличен метод за размножаване на бъз. Сред дърветата могат да се получат дървесни разсади от топола, върба или ябълково дърво. Въпреки това е важно да се вземат резници в точното време, за да се гарантират задоволителни резултати.

 

Още: Само опитните лозари слагат това във водата с резниците на лозата

Кога да вземете вдървени резници?

 

Новият разсад се получава през есента и зимата, след като всички листа са паднали. Точният момент на вземане на вдървесенените резници зависи от чувствителността на растението към ниски температури. В повечето случаи е най-добре да направите това между ноември и февруари, като се уверите, че растенията са в латентно състояние.

Избягвайте да режете издънки, които не са имали време да станат дървесни. Въпреки че някои от тях могат да бъдат класифицирани като тревисти (недървесни) резници, те са податливи на гниене, което затруднява вкореняването им. Ако температурите паднат значително, отложете вземането на резници, докато се доближат до точката на замръзване. Мразовитото време може да ограничи жизнеспособността на новопосадените разсад.

Как да направите резница?

Изберете издънка, която е станала достатъчно дървесна. Твърде старите клони имат по-малка способност за регенериране и в резултат на това не развиват корени навреме. От друга страна, ако са твърде слабо развити, те могат да изгният по време на първата фаза на растеж. След като намерите подходяща издънка, отстранете зелената, невдървесинена част и измерете разрез (или няколко) с дължина до 20 см. Подготвената издънка се отрязва така, че всяка получена фиданка да се отрязва под прав ъгъл отдолу и косо отгоре (около 1 см над последната пъпка).

Това рязане има две предимства. Първо, ще избегнете грешката да вкорените растението с грешен край, и второ, водата няма да се натрупа на отрязания връх на разсада. Препоръчително е да се получат възможно най-много резници от избраната издънка, за да се ограничи загубата на материал. Не забравяйте, че никога не можете да сте сигурни дали един резник ще се вкорени, така че си струва да подготвите поне няколко от тях, за да увеличите шанса за успех. Можете допълнително да защитите върховете им с градинарски мехлем.

Вкореняване на вдървени резници

Време е за най-важната стъпка, т.е. вкореняването. На този етап си струва да закупите вкоренител, т.е. препарат, който подпомага производството на корени в растенията. Защо това е толкова важно? Тъй като можете да загубите повечето от разсада на този етап на развитие. Ако корените се развиват твърде бавно, разсадът ще загуби цялата си вода и няма да може да се развие. От друга страна, липсата на корени означава и по-голяма чувствителност към колебанията на почвената влага.

Подгответе мястото, където ще расте вашият разсад. Това могат да бъдат отделни саксии или една, по-голяма. Напълнете ги със стерилна почвена смес с висока пропускливост. Ако искате да използвате вкоренител, отстранете кората от долните 5-7 см на растението, потопете го в препарата и след това го поставете в субстрата. Отсега нататък поддържайте почвата леко влажна и стайната температура около 25°C, за да осигурите оптимален растеж. През пролетта внимателно изкопайте разсада и проверете за нови корени. Можете да трансплантирате подготвените растения в земята.

Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес