Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Златните правила за поливане на разсад, които всеки градинар трябва да знае

01 февруари 2023, 16:08 часа

В градинарството е важна всяка подробност - от състава на почвата до времето. Що се отнася до отглеждането на разсад, правилното поливане е от първостепенно значение.

Още: Не чакайте до пролетта: Засадете ТЕЗИ 12 зеленчука още през февруари

Още: Торене с чай - за кои растения е подходящо

Всяка грешка, свързана с него, може да има плачевен ефект върху резултата. Например, ако не използвате подходящата вода, това може да се окаже пагубно за бъдещата реколта.

Тънкости при поливането на разсада

На различни етапи градинарите използват различни устройства за напояване на разсада. Освен това лейката, дори и с най-дългия и тънък накрайник, се използва последна. В ранните етапи разсадът се напоява най-често със спринцовка.

Ако полеете разсада на доматите с това, тази година реколтата ще е по-богата от всякога

Още: С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки

Още: Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?

1. В процеса на образуване на котиледони (първите листа), разсадът е податлив на инфекции. В случая не е достатъчно да дезинфекцирате почвата - важно е да следвате графика и скоростта на поливане. Златното правило е, че е по-добре да се използва по-малко вода, отколкото почвата да се навлажни прекалено много.

2. Водата се налива само върху почвата. Ако влагата попадне върху крехки кълнове, те може да изгният. По-добре е да използвате спринцовка, пипети или лъжица. Но във всеки случай водата трябва да попадне под корена.

Каква вода се използва за поливане на разсада?

1. Водата от чешмата се филтрира или оставя да се утаи поне един ден. Трябва да се затопли до стайна температура, а преварената вода не е подходяща.

Дори най-слабият разсад ще расте буен и здрав, ако го напръскате с това

Още: Кога е най-доброто време за сеитба на домати - запомнете тези дати

Още: Какво е най-добре да засадите след лук?

2. Най-добрият вариант е стопена или дъждовна вода, която може да се получи не само от сняг, но и чрез замразяване на чешмяна вода. След това трябва напълно да се стопи и затопли.

3. Ако почвата е алкална, тогава някои култури ще трябва да се поливат с подкислена вода. В този случай се използва лимонена киселина или оцет (1 g на 10 l вода).

4. В някои случаи отвара от люспи от лук (1 чаша на 1,5 литра вода), йоден разтвор (1-2 капки на 3-4 литра вода) или млечен разтвор (1 литър мляко на 10 литра вода) се използват за укрепване на разсада.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес