Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо варосването на овошките е задължително през есента?

11 ноември 2024, 16:21 часа

Много градинари варосат овошките през пролетта. Въпреки това е препоръчително тази процедура да се извърши през есента. Факт е, че извършването на тази процедура преди настъпването на зимата, гарнтира максимална защита за овошките. 

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Защо трябва да варосвате дърветата през есента?

Ако извършите съответната процедура края на текущия, а не в началото на следващия сезон, тогава ще бъде постигнат един важен резултат. Растенията ще получат защита не само от вредители, но и от слънчево изгаряне.

Защо опитните градинари забиват пирони в овошките през есента?

Последният проблем е най-осезаем по време на преходния период „зима-пролет“: слънцето става много силно през деня, което сериозно увеличава риска от изгаряния на кората.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Избелващата смес, нанесена върху кората на дръвчетата през есента, отразява добре слънчевите лъчи, като по този начин предпазва външната част на ствола преди началото на новия летен сезон.

Как да варосваме овошките през есента?

Можете да закупите избелващата смес или да я приготвите сами. Ако сте избрали втория вариант, процедирайте по следния начин: разредете 2,5 кг вар с десет литра вода. Като добавки използвайте меден сулфат (300 грама) и лепило за дърво (100 грама).

След като приготвите сместа, не бързайте да я прилагате върху дърво! Първо, премахнете от повърхността на растението от мъхове и лишеи. Дърветата трябва да бъдат варосани в ден, когато няма валежи. Дебелината на слоя вар трябва да бъде приблизително 3 милиметра.

За да постигнете желания резултат, ще трябва да нанесете сместа на няколко слоя. Но е важно да не бързате: не варосвайте зоната, върху която нанесената маса все още не е изсъхнала.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Есенното варосване има нялолко предимства:

  • дезинфекция на кората;
  • защита от ярко слънце и изгаряния;
  • минимизиране на риска от напукване поради замръзване;
  • предпазване от насекоми, вредители и гризачи.

Тайната на правилното варосване на дървета през есента е правилната подготовка на разтвора. От последното зависи дълготрайността на защитния слой.

Домашните смеси на основата на вар не се правят толкова лесно. Ще ви трябват няколко съставки. Ето примери за популярни състави за защита на дърво:

  • Два килограма вар се гасят в кофа с вода, триста грама от сместа се разреждат с гореща вода в отделен съд. И двата разтвора се смесват. След това се добавят два килограма глина. Всичко се разбърква до гъста консистенция, докато глината се разтвори. Тази смес се нанася на два слоя;
  • Половин килограм витриол се разтваря в гореща вода и се смесва с 2,5 килограма гасена вар. В десет литра вода се разтварят не повече от сто грама казеиново лепило. След това течностите се смесват. Съставът остава върху кората до три години. Пропуска малко въздух и не е подходящ за млади дървета.

Как е правилно да се поливат овошките през ноември - 4 важни съвета

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес