След като картофите се приберат от градината, лехите често остават празни и много градинари започват да ги подготвят за следващия сезон. Традиционно тези площи се покриват с тор и се обработват, за да се подобри плодородието на почвата. Има обаче по-екологичен и ефективен метод - засяване на зелен тор. Тези растения не само подобряват структурата на почвата, но и помагат за борба с плевелите без състав на химикали.
Какво да сеем след картофите в градината
Зелените торове са оценени растения, които се виждат не за прибиране на реколтата, а за подобряване на почвата. Тяхната зелена маса, вложена в почвата, обогатява с азот и други хранителни вещества, подобрява структурата и потиска растежа на плевелите.
Още: Класически ирландски картофени палачинки
Зеленият тор включва следните растения:
- горчица
- фацелия
- люцерна
- детелина
- бобови храни
- лупин
- сладка детелина
- фий
- маслодайна ряпа
- рапица
- ечемик
- ръж
- овес
Тези растения бързо изкарват зелена маса и са подходящи за подобряване на почвата след отглеждане на картофи. Трябва обаче да избягвате засяването на пасленови култури, тъй като те могат да бъдат податливи на същите болести като картофите.
Кога да сеете зелен тор: есен, лято или пролет
Времето за сеитба на зелен тор зависи от времето за прибиране на реколтата от картофите. Ако сте прибрали и е валял дъжд, можете да насрочите сеитбата веднага, без да чакате септември. Зеленият тор може да се засява не само в лехите след картофите, но и в цялата площ на градината.
Още: За съхранение на картофи през зимата - 5 неща, които да направим
Преди замръзване разсадът за зелен тор се изорава и засява в почвата. Това трябва да се направи преди началото на цървула, така че растенията да имат време да изгнят през зимата и да възстановят плодородието на почвата. Есенната оран напълно за по-ефективно обогатяване на почвата, така че е по-добре да не отлагате засяването на зеления тор.
Как всички зелени торове влияят на почвата
Всеки вид зелен тор има собствен ефект върху почвата:
Още: Как да запазите картофите свежи с месеци - триковете на опитните градинари
- Грахът, люцерната, сладката детелина и лупината насищат почвата с азот. Сладката детелина също помага в борбата с телените червеи.
- Бобът намалява киселинността на почвата.
- Маслодайната ряпа се бори с нематоди и плевелите.
- Ръжта обогатява почвата с калий и фосфор, а също така помага в борбата с телените червеи.
- Ечемикът добавя съдържанието на влагата в сухата почва.
- Овесът помага за разрохкване и изсветляване на почвата.