Производството на лук от семена трябва винаги да се планира при условия на напояване, в противен случай, ако настъпи период на продължителна суша, може да има значително намаляване на добива.
Хитър трик, с който да отглеждате див лук на закрито и открито за обилна реколта през цялата година
Една от най-важните зеленчукови култури, без която не може да се представи градина в селско домакинство, е червеният лук. Произведена чрез директна сеитба на семена или от луковици, тази култура има голямо значение в храненето. Произвежда се предимно от луковици, като успехът на производството зависи от размера, здравето и качеството на съхранение на луковиците, както и от редица агротехнически мерки, които трябва да се приложат за получаване на качествен лук.
Експертът по полско и зеленчукопроизводство Валентина Ковачевич посочва, че поради плитката коренова система, която има слаба всмукателна способност, луковицата трябва да се засажда в плодородна почва с добра структура.
Още: Грешката, която ще ви остави без реколта от лук
„Не понася прекомерно влажни почви, тъй като това може да доведе до изгниване на луковиците, нито песъчливи и порести почви, които не задържат влага и хранителни вещества “, казва тя.
Осигурете адекватни количества хранителни вещества
Основната обработка на почвата трябва да се извърши възможно най-рано през есента, на дълбочина 30 см. До края на зимата почвата трябва да бъде изравнена, за да натрупа влага и да подготви по-добре земята за засаждане през пролетта.
Както тя посочва още, нуждите на червения лук от минерални торове варират през вегетационния период, така че през периода на поникване и вторично образуване на стъблото той усвоява малко хранителни вещества, докато нуждите от хранителни вещества се увеличават през периода на образуване на три листа.
Още: Лук и чесън: Защо НЕ трябва да се засаждат заедно
Луковиците трябва да се засаждат в плодородна почва с добра структура.
„Препоръчително е да се извърши химичен анализ на почвата и да се извърши основно торене въз основа на получената препоръка “, отбелязва Ковачевич, добавяйки, че калият трябва да се добави под формата на калиев сулфат , тъй като червеният лук има по-голяма нужда от сяра.
Защо се слага сода при пърженето на лук?
Азотните торове трябва да се прилагат не по-късно от началото на образуването на главата, за да се избегне намаляването на сухото вещество, но и за да се улесни съхранението на лука.
Засаждане в началото на пролетта
Още: Как се приготвя пълнен лук с кайма по турски
„Лукът трябва да се засажда възможно най-рано през пролетта, веднага щом метеорологичните условия позволяват. При засаждането температурата на почвата трябва да е 2 до 3 C, като засаждането трябва да става в бразди с разстояние 15х15 или 20х10, ако се прави ръчно и на по-малки площи. На по-големи площи става със специални механични сеялки “, обяснява експертът.
По думите й механизираното засаждане се извършва в редове на 30 см един от друг или на ленти с четири до шест реда. Разстоянието между лентите е 40 до 50 cm, между редовете в лентата 20 cm, а в реда 5 до 10 cm.
Още: За да расте лукът едър и сочен, сложете това в дупките при засаждането му
Поливане в началните етапи
Както съветват експертите, необходимото количество луковици на декар зависи от големината им, така че за по-дребните са необходими от 300 до 500 кг на декар, за средните от 500 до 800 кг, а за по-големите от 800 до 1000 кг.
Още: Засаждане на лук през април 2025: Кога е най-добре да се направи
Лукът се нуждае от напояване в началните етапи на растеж, когато образува нови листа и по време на периода на образуване на главата.
Препоръчва се още по време на вегетация червеният лук да се окопава, за да се счупи люспата, като се внимава да не се повреди луковицата. Лукът се нуждае от напояване в началните етапи на растеж, когато образува нови листа и по време на периода на образуване на главата.