Лукът е популярен зеленчук, който се съхранява по-добре и е устойчив на болести, когато се засажда през есента. Но за целта трябва да изберете правилния сорт, посадъчен материал, място и време на засаждане.
Избор на сорт и посадъчен материал при засаждане на зимен лук
Само студоустойчивите сортове са подходящи за зимно засаждане.
Трябва да използвате големи, плътни и здрави глави, които трябва да бъдат изсушени и накиснати в разтвор на калиев перманганат или фитоспорин. Зеленчукът трябва да се засади на слънчево, защитено от вятър място с рохкава, плодородна и добре дренирана почва. Предварително тя трябва да се натори с органични или минерални торове.
Лукът ще остане сочен и вкусен цяла зима, ако направите това
Засаждането се осъществява в края на септември - началото на октомври на дълбочина 5-7 см на разстояние 10-15 см в реда и 20-25 см между редовете. Лехите трябва да се поливат и мулчират с торф или дървени стърготини.
През зимата тази култура не изисква специални грижи, а само защита от замръзване. През пролетта трябва редовно да поливате, плевите, разкопавате и подхранвате почвата.
Когато луковиците пораснат до желания размер, е време да започнете да прибирате реколтата. Това обикновено се случва в края на пролетта - началото на лятото.
Най-добрият предшественик за тази култура е черната угар, тъй като полето се поддържа чисто от плевели през цялата година, което впоследствие ще намали броя на мерките за борба с тях.
Допустими предшественици за отглеждане на зимните насаждения са ранни картофи и моркови, краставици, царевица, цвекло, горчица, грах, фасул, краставици, домати, зеле и зимни зърнени култури.
За да се избегнат болести и неприятели, зеленчукът може да се засажда на едно и също поле веднъж на 3-4 години. Също така е препоръчително да засеете културата възможно най-далеч от полетата, където през предходния сезон сте отглеждали чесън.
По отношение на поливането, капковото напояване е най-добрият метод за поливане на тази култура. Това е много важен елемент от грижата за нея. Кореновата система е разположена в горните слоеве на почвата, които са най-податливи на изсушаване. Ето защо в случая трябва да спазвате правилния режим на поливане.
С помощта на капковото напояване водата тече директно в кореновата зона и през „тръбата“ могат да се прилагат торове и пестициди.
В идеалния случай инсталирането на капково напояване трябва да се извърши заедно със сеитбата. Тръбата се полага на повърхността или на дълбочина 2-3 см. Една лента равномерно навлажнява най-малко четири съседни реда, тоест 30 см от всяка страна.
Още: Лук - лекар разкри как влияе на кръвното и холестерола