Засаждането на зеле в градината обикновено се извършва чрез разсад. За да може разсадът да придобие сила и да расте бързо, по-добре е да го засадите в добре подхранена почва. Има и друг вариант - добавете естествен тор в дупката при засаждане на зеле, който е лесен за приготвяне и е доста питателен.
Как да наторите почвата преди засаждане на зеле?
Лехите за засаждане на зеле може да се подготвят през есента - към почвата се добавя угнил компост и пепел (7 кг компост и 1 чаша пепел на 1 кв.м.). Ако трябва да дезоксидирате почвата, тогава по време на есенното копаене се добавят и 300-600 гр доломитово брашно.
Задушено зеле - само опитните домакини слагат тези 4 съставки, за да е по-вкусно
През пролетта се прилагат и торове при разкопаване на почвата. За да направите това, използвайте следния състав: 0,5 кг компост + 2 супени лъжици костно брашно + 2 с.л. л. пепел. Всичко се разбърква и се залива с вода.
Костното брашно е продукт, получен след обработка на отпадъци от животновъдната промишленост. Може да съдържа до 16% фосфор, 35% калций, както и магнезий, калий, цинк, мед и манган. Използва се като органичен тор в селското стопанство, където е необходимо да се добави допълнително калций за намаляване на киселинността на почвата. Костното брашно е екологично чист дългодействащ тор, който става част от почвата в рамките на 6 до 8 месеца.
Какво да поставите в дупката при засаждане на разсад от зеле?
Непосредствено преди засаждането на разсад от зеле можете също да добавите естествен тор в дупките. Това ще помогне на зелевия разсад да придобие сила, след като бъде засаден в градинските лехи.
За целта ще ви е необходимо:
- 500 гр компост;
- 2 супени лъжици костно брашно;
- 1 супена лъжица натрошени черупки от яйца;
- 1 супена лъжица пепел;
Разбъркайте всичко и изсипете в дупката. Тази смес също ще спаси разсада от ларви на вредители, които ядат корените. Освен това ще стимулира растежа му, ще му помогне да расте здрав и силен.
Каква е разликата между зеле Кьосе и зеле Балкан?