Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засаждане на лук през пролетта - сложете това в дупката, за да е богата реколатата

29 март 2024, 10:05 часа

Дори и почвата да е предварително подготвена, преди засаждането на лук през пролетта в дупката се поставя смес от торове. При бедна почва тази технология е напълно необходима.

Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина

Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари

Торове, които насърчават добрия растеж на луковиците

Предварителната подготовка на почвата започва поне 2 седмици преди планираната дата на засаждане. Още по-добре е почвата да е наторена през есента. Но дори и в този случай запълването на дупките с торове няма да навреди. Лукът не обича кисели почви, затова при необходимост почвата трябва предварително да се варува с добавяне на доломитово брашно или вар (25 гр/кв.м).

В градинската леха се добавят и други добавки в зависимост от състава на почвата. Пясък, хумус и торф трябва да се добавят към глинести почви, за да станат по-леки. Пясъчната почва се подобрява чрез добавяне на глинеста почва, низинен торф и хумус. 

Освен това при прекопаване в почвата се добавят карбамид (10 гр/кв.м) и суперфосфат (40-50 гр/кв.м). Лукът трябва да расте на сухо, високо място. Преди засаждане се правят равномерни бразди, в които се засаждат луковиците. Правилното разстояние между главите е 7-8 cm.

Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство

Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни

Засаждане на лук в градината: Най-важното, което трябва да знаете

В дупката при засаждане се поставя натрошен тебешир, ако почвата е кисела и не са добавени предварително необходимите добавки за нормализиране на нейното pH. При високо ниво на киселинност растенията ще се развиват слабо и в този случай не можете да се надявате на добра реколта. Предимствата на тебешира са мекото му действие. В същото време веществото ще служи като добавка, съдържаща калций.

Вид органичен тор е зрлият компост. Подхранването с него обогатява почвата с азот, фосфор, калий и микроелементи в лесно достъпна форма. Органичната материя трябва да бъде угнила, в този случай тя не съдържа семена от плевели, гъбични спори или вредители. Една шепа компост е достатъчна за всяка луковица. По-добре е да не се увличате с добавянето на органични вещества, в противен случай ще има много зеленина, но няма да получите големи луковици.

При дългосрочно съхранение на оборския тор той се прегрява, образувайки хумус. Този вид тор се поставя в дупката, ако няма компост под ръка. И двете вещества са сравними по стойност. Ако компостът не е узрял, по-добре е да използвате хумус. В случай, че хумусът е нискокачествен, трябва да се даде предпочитание на компоста. Висококачественият хумус наподобява влажна, ронлива почва и има мирис на пръст.

Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година

Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете

Хитрият трик, който увеличава реколтата на лука

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес