При засаждане на картофи много градинари разчитат на един прост трик - слагат определени компоненти в изкопаната ямка. По този начин клубените получават необходимите им хранителни вещества за по-бърз растеж и развитие. Има няколко добри варианта за осигуряване на изобилна реколта. В този случай дори някои битови отпадъци ще ви бъдат полезни.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
За всеки градинар би било полезно да знае кой тор е най-подходящ за зеленчука при засаждането му, за да прибере богата реколта. Сред най-добрите опции са оборски тор, пепел, компост от слама и конски тор.
Торене на картофите при засаждане
Тази култура се нуждае от много хранителни вещества, за да расте по-бързо и по-ефективно. Кореноплодите трябва да се подхранват с торове както по време на засаждане, така и по време на растеж - по листата на растението. В този случай можете да използвате както закупени от магазина минерални торове, така и органични.
Как да защитите картофите от колорадски бръмбар - методите, които работят
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Но си струва да запомните, че е по-добре да не смесвате различни видове торове, защото те могат да взаимодействат помежду си и може да възникне реакция.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
При засаждане на зеленчука в ямката може да се сложи:
- Амофоска, азофоска и нитроамофоска - това са най-подходящите варианти за минерални торове. Във всяка дупка трябва да добавите не повече от 10 грама тор. В този случай си струва да добавите калий и азот отделно.
- Оборски тор - той е отличен избор. Но в този случай трябва да запомните важно правило - можете да използвате само сух тор. Ако поставите такъв органичен тор в дупка при засаждане на клубените, когато е още пресен, той ще започне активно да гние. Това ще освободи топлина и газ. Такива процеси могат да унищожат кореновата система на растението.
- Пепел - често може да възникне въпросът дали е възможно да се поръси пепел при засаждане на клубените. Пепелта, която се образува от изгарянето на органични вещества (листа, трева и др.), също може да се използва за наторяване на зеленчука. За да направите това, пепелта се разрежда с вода и се изсипва в дупката по време на засаждането. Но освен това, можете също да поръсите пепел върху растението по време на процеса на растеж, за да го предпазите от вредители.
- Компост от слама и конски тор - използвайте компост, приготвен от тези 3 компонента. Задължително условие е те да са добре угнили.
- Смес от суперфосфат и люспи от лук - това е друга чудесна опция за етапа на засаждане. Във всяка дупка трябва да поставите 1 чаена лъжичка суперфосфат и малко люспи от лук.
Хитър трик за 2 пъти по-богата реколта от картофи
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари