Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засаждане и отглеждане на ЧЕСЪН - лесно като детска игра!

21 април 2023, 09:50 часа

Чесънът е изключително хранителен зеленчук. Той се характеризира с лечебни и дезинфекциращи свойства. Етеричното масло от чесън съдържа големи количества фитонцид, който има бактерицидни свойства.

В нашата страна тази култура се отглежда в почти всички региони на малки площи, особено в дворовете. Съществуват два вида чесън: летен и зимен.

Най-добрите съвети за засаждане на ДОМАТИ за НАЧИНАЕЩИ

Подготовка на площта и почвата за засаждане на чесън

Чесънът расте най-добре на влажни, добре дренирани и добре проветрени почви. Много подходящи са новоразработените земи върху тинести, дълбоки, топли песъчливи глини, черноземи и кафяви горски почви.

За зеленчукова сеитба са подходящи следните предшественици на чесъна

- Домати

- Пипер

- Краставици

- Краставици и тиквички

Подготовката на почвата трябва да се планира така, че да съвпадне със засаждането на чесъна.

Подготовката на почвата за засаждане на летен чесън започва с оран на дълбочина 15-18 cm. С тази обработка се отстраняват плевелите; до края на август се извършва дълбока обработка на почвата на 25-28 cm. Това ще унищожи новопоявилите се плевели.

Преди дълбоката оран се извършва основно торене с 8-10 kg калиев тор на хектар.

През пролетта обработката на почвата се извършва на дълбочина 10-12 cm. Заедно с тази мярка се прилагат и 8-10 kg натриев тор на хектар.

Подготовката на почвата за засаждане на зимен чесън се извършва веднага след прибирането на реколтата от предишната култура.

Сеитба и отглеждане на чесън

Летният чесън се засажда през ранната пролет, обикновено от края на февруари до началото на март, а зимният - през октомври.

Изберете луковици с добре развити скилидки. Външните скилидки са подходящи за засаждане, защото са по-големи и дават повече реколта. Подготовката на посадъчния материал започва с отделянето на скилидките и сортирането им по големина преди засаждането.

За летния чесън са необходими 120-150 kg скилидки на акър, а за зимния чесън - 150-200 kg.

Дълбочината на засаждане е 4-6 cm. За ръчно засаждане направете траншеи на разстояние 7-8 cm една от друга и заровете чесъна в тях.

Грижи за чесъна

Грижите през периода на отглеждане на зеленчука се състоят в окопаване, поливане и подхранване. Броят на окопаванията зависи от състоянието на плевелите в почвата. Междуредовите обработки трябва да са плитки и не се препоръчва окопаване.

В засушливи години се полива на малки количества, за да се избегне преовлажняване. Ако чесънът се отглежда на слаби почви, е препоръчително да се внесат 3-4 kg натриев тор на акър при първите 1-2 окопавания.

Как да отгледаме най-красивата и ароматна МАГНОЛИЯ

Събиране на чесъна

Зимният чесън трябва да се прибира в края на юни, а летният - в края на юли. Не се допуска закъсняло прибиране, тъй като качеството на луковиците ще се влоши. Луковите глави трябва да се сушат на полето, докато шийките изсъхнат, след което да се приберат на добре проветриво място и да се сложат на 10-12 см дебелина, за да изсъхнат. Както и при събрания лук, те се съхраняват на проветриво място.

Добивът от декар е 800-1000 kg зимен чесън и 600-800 kg летен чесън.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес