Мухите и комарите са нежелан гост не само у дома, но и в градината. Но едно растение може не само да ви спаси от тези неприятни насекоми, но едновременно с това и да отблъсне къртиците от градината. Неслучайно градинарите с опит го засаждат. Това е обикновеният бъз.
Още: Не чакайте до пролетта: Засадете ТЕЗИ 12 зеленчука още през февруари
Още: Торене с чай - за кои растения е подходящо
Бъз в градинара вместо репеленти
Репелентите са ефективни, но за съжаление фектът им е краткотраен. Но за разлика от тях обикновеният бъз е не само напълно безвреден, но и ефективен. Мухите и комарите считат миризмата на това растение за отрова за себе си. Ако го засадите в градината си, те няма да прелетят над периметъра, в който се носи уханието му.
Как да прогоним комарите с аромата на тази напитка?
Освен това бъзът има репелентен ефектвърху кръвосмучещи насекоми. Той не отблъсква полезните опрашващи насекоми, който въпреки присъствието му ще продължат да летят спокойно из градината ви.
Още: С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки
Още: Как правилно да подготвите почвата в градината за засаждане на краставици?
Грижа за бъза
Всички видове бъз са непретенциозни, засаждат се както през пролетта, така и през есента, без да се задълбочава кореновата шийка. За растения с нетрадиционни цветове на листата е важно да изберете открито място в северния или източния край на градината. За да оформите бъза като дърво, веднага след засаждането трябва да забиете здрав кол, който да поддържа растението.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо ТРЯБВА да засадите тези 5 растения до доматите?
Още: Каква е идеалната почва за разсада на доматите - състав и рецепти
Всички видове бъз предпочитат почви, които са богати на азот, влажни, леко кисели и неутрални. Оптимален вариант е глинеста или дерново-подзолиста.
Ярката светлина е ключът към красивата форма на короната, обилния цъфтеж и плододаване. Въпреки че червеният бъз може да расте и на лека частична сянка. Въпреки това, дори леко засенчване може да доведе до промени в цвета на листата при някои сортове бъз.
Младите растения трябва да се поливат поне веднъж седмично в количество от 10 литра вода на храст. При горещо и сухо време възрастните растения също се поливат веднъж на всеки 10-14 дни в количество на 10-15 литра на възрастно растение.
Още: Кога е най-доброто време за сеитба на домати - запомнете тези дати
Още: Какво е най-добре да засадите след лук?
За отглеждане на бъз в градината се използват органични вещества и сложни минерални торове. Веднъж на всеки 2 години дървесна пепел се добавя към кръговете на ствола на растението, ако киселинността е под 6,0 pH.
От какво бягат комарите - научете кои са подправките!