Едно от хубавите неща през лятото са вкусните плодове и зеленчуци, събрали топлите слънчеви лъчи. А доматите, които закупуваме от супермаркета, определено не могат да се сравняват с домашната продукция, предлагаща наситен вкус и ценни витамини. Всеки земеделец желае да произведе най-добрия домат: твърд, сочен, сладък, ароматен и без недостатъци. Ако и вие искате по-вкусни, по-големи и повече зеленчуци, трябва да изберете най-добрите сортове, да ги засадите на правилното време и да предвидите проблемите, преди те да се появят. Ето и кои са тайните за отглеждане на добра реколта от здрави домати в домашни условия, които могат да ви помогнат да се сдобиете с по-вкусни, по-големи и повече на брой зеленчуци.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
1. Почва
Доматите се чувстват най-добре в богата, пропусклива и леко киселинна почва с pH от 6.5 до 6.8. С помощта на pH тестер може да определите дали има нужда да добавите нещо към пръстта, за да регулирате нейните показатели. Ако почвата е по-киселинна, прибавете малко доломитна вар, ако е твърде алкална, използвайте сяра или органичен компост.
Тези растения се развиват добре, когато са засадени дълбоко. Може да премахнете най-ниските листа, за да покриете повече от стъблото с почва. Когато доматите са посадени дълбоко, те израстват по-здрави и силни. Освен това в дупките за посев може да сложите смес от пръст и компост или шепа епсомова сол за подсилване на растежа.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
2. Подхранване и грижа
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Мулчирането (покриването) на почвата с натурални материали помага за запазване на влагата, предпазване от плевели и балансиране на температурата. Може да използвате листа, окосена трева, слама, борова кора или друг вид ограничен мулч, който не само предпазва земята, но я подхранва при постепенното си разграждане. Добре е да го сложите още при посаждането на доматите и слоят да е с дебелина около 5 сантиметра, за да осигури добра изолация.
Периодичното торене също помага за поддържане на оптималното здраве на доматите. Едни от натуралните продукти, които може да използвате са яйчени черупки и смляно кафе. Запазете утайката от сутрешното кафе, а след като изстине, я разнесете върху земята около корените. Прилагайте на 1-2 седмици, за да обогатите почвата с азот. От своя страна, натрошените яйчени черупки я зареждат с калций, като също се разпръскват около корените. Когато започнат да се разграждат, може да добавите нов слой.
За "сладост" опитните градинари препоръчват плодните растения да се подхранят с малко сол и пепел (1 супена лъжица сол и 1 чаена чаша пепел на 10 литра вода). Изсипете само 1/2 литър от този разтвор под всяко растение. За същата цел може да използвате и малко морска вода.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Епсомовата сол е богата на магнезий, който помага за добри резултати при доматите, чушките и цветята в градината. За да подхраните пръстта, добавете 1 чаена лъжица сол към всеки 3,5 литра вода и напръскайте земята около растенията (без да поливате листата). Използвайте този метод на всеки 1-2 седмици.
3. Вода и правилно поливане
Влажността на почвата при доматите трябва да бъде висока. За най-добри резултати може да не ги поливате толкова често, но изобилно. Преполиването не е желателно - излишната влага ще доведе до воднисти домати. Избягвайте поливането със студена вода, особено когато температурата на въздуха е много висока. Използвайте престояла на слънце топла вода, като в нея може да добавите малко естествена тор (компост). За да хидратирате добре корените, може да поставите в почвата вертикална тръба, която да осигурява вода до по-долните пластове на кореновата система.
4. Топлина и светлина
Засадете доматите там, където ще получават много светлина и ще са защитени от студени ветрове. Освен това те обичат топлината и няма да започнат да растат, докато температурата както на почвата, така и на въздуха не бъдат достатъчно високи. Може да ускорите затоплянето на почвата чрез покриване на площта за засаждане с черен или червен найлон няколко седмици, преди да започнете да засаждате растенията. Това допълнително затопляне ще помогне на зеленчуците да пораснат по-рано.
5. Подрязване и узряване
За да може растението да концентрира енергията си в изхранване на плодовете, е необходимо да се отстраняват малките издънки и листа. Периодично отчупвайте клончетата, които се разклоняват от основното стъбло и не носят плодове. Дълбокото напояване също носи важни ползи за доматите.
Доматите трябва да узреят неоткъснати. Колкото по-дълго време са на растението, толкова повече хранителни вещества получават от него. Затова ги изчакайте да узреят напълно, преди да ги откъснете.
Доматите в кулинарията
Доматите са нискокалорични плодови зеленчуци, които в кулинарията се използват за производство на едни от най-вкусните продукти, които използваме ежедневно - сосове, кетчупи, лютеница и други. Добавени в зеленчукови салати, супи и ястия, те им придават характерен аромат и текстура. Вкусът и качеството на доматите зависят от съотношението между захари и киселини. Колкото по-малко киселини и повече захари съдържат, толкова по-вкусни са те. Повечето киселини се намират в сока около семената им, следователно, най-вкусните домати са най-плътните и с най-малко семена.
Какво лекуват доматите?
В един средно голям домат има едва 22 калории и около 5 грама въглехидрати, а изобилието от полезни хранителни вещества в тях е свързано с различни ползи за здравето - подобряват настроението, стимулират перисталтиката, лекуват атеросклероза, помагат при отслабване. В народната медицина доматите се използват дори за извличане на гной от рани, против косопад и мазна коса и за облекчаване на синузит. Ето за това тези съвети ще ви бъдат от полза, ако искате да отгледате качествена продукция и да се възползвате от ползите, които се крият в този диетичен плодов зеленчук.