Всеки градинар знае, че есента е време, в което трябва да приготвим градината си за идващата зима. Това невинаги е лесна задача и поради тази причина е добре да се започне по-отрано. Ноември е чудесно време, в което да прегледате растенията си и да обърнете внимание на розите. В следващите редове ще споделим няколко съвета за подготовката.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Оставете ги в покой
Спрете да ги подхранвате още в края на август. Така ще предотвратите повята на нов растеж, който ще бъде изключително крехък във времето на застудяване.
Оставете цветовете да се превърнат в хербарий, като по този начин ще се приспят и влязат в летаргия.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Поддържайте насажденията си добре напоени
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
След първата слана е време да напоите растенията си, като ги полеете толкова, че почвата да се напои до 2-3 сантиметра в дълбочина.
След като земята замръзне, вашият розов храст ще се наложи сам да се погрижи за себе си. Осигуряването му ще е гарантирано през зимния период.
Предотвратяване на проблеми
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Направете преглед на всички листа и премахнете онези, които са гнили, защото те ще създадат проблеми. Също така, махнете и онези, които са наядени от насекоми или други вредители.
Здравите листа оставете, за да можете после да ги ползвате за мулчиране.
Опаковане
След като започне почвата да замръзва, трябва да направите опаковане на около 20 см от короната на растението. По този начин ще защитите и присадката. Съединението на присадката се намира около почвата.
Ако очаквате някакви по-студени периоди или живеете в такъв район, то можете да направите телена ограда. След това напълнете клетката с листа или мулч. Не се опитвайте да използвате почвата около розите като мулч. Това може да постави розите в сложна ситуация и да наруши целостта им.
Погрижете се за катерещите рози
Ако имате този вид рози, то трябва да се погрижите за тях през зимните месеци, тъй като те са изложени и на ниските температури, и на ветровете.
Увийте стъблата и направете убежище от слама. Можете и да свалите розите от стойките им. Ако го направите, то ги поставете на земята и след това ги завържете заедно. След това ги засипете със слой мулч за зимна защита.
След като времето се стопли, премахнете мулча, тъй като това може да доведе до гниене на почвата. Това е също така удобно място за скриване на насекоми и полевки, които могат да повредят стъблото и самото цвете. Така че, в момента, в който времето стане топло – махате мулча и имате красиви и цъфтящи рози през всички топли сезони.