Домашната градина и усилията, които полагате в нея, ще ви възнаградят с вкусни плодове и зеленчуци. Но има потенциални болести, с които може да сблъскате, и вредители, които да застрашават вашите насаждения от домати. Те включват листни въшки, доматени червеи, плодови червеи, паякообразни акари, бълхи, охлюви и охлюви. Тези различни вредители могат да създадат големи проблеми във вашата градина.
Още: Кои хитрости при засаждането на ягоди ни дават богата реколта?
Още: Какви грешки се допускат най-често при засаждане на дървета?
Вредителите могат да започнат да нападат вашите растения още след засаждане, като младите доматени разсади могат да бъдат напълно унищожени от червеи, които изяждат стъблата, още в самото начало. Като опасностите стигат чак до времето за беритба на вашите плодове.
За щастие има стратегии и продукти, много от които органични, които могат да помогнат за минимизиране или премахване на проблемите. Оглеждайте добре вашите растения, за да може да забележите проблемите още в началото – така ще имате шанс да ги решите.
Правилното поливане на доматите - съвети за успешно отглеждане
Още: Три лъжици от това и разсадът на краставиците ще расте като луд, след като го засадите в градината
Още: Кои зеленчуци растат най-добре след краставици?
Какви проблеми причиняват вредителите по доматите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо опитните градинари заравят корите от този плод в градината?
Още: Само опитните градинари поливат градината си с това вечер
Независимо от сорта домати, които отглеждате, вредителите в градината могат да причинят големи проблеми – от листата, през стеблата, до корените. Те ще намалят цялостното здраве и жизненост на растенията и дори могат да ги убият. Подлагането на болести ще ги стресира и ще повиши риска към болести, суша или друг вид вредители.
Вредители причиняват щети на дадено растение, но могат и да пренасят болести към останалите. Вредителите по доматите могат да разпространяват вируси, бактерии или гъбички от заразени растения из градината.
Всеки потенциален добив също вероятно ще бъде засегнат от вредителите. Засегнатите растения могат да произведат голяма реколта, но вредите ще направят така, че плодовете ще бъдат невъзможни за консумация.
Още: Само опитните градинари слагат това в компоста
Още: Кога е най-правилното време за сеене на пролетната маруля?
Признаци за болести по ДОМАТИТЕ: Ето на какво да обърнете внимание
Има органични разтвори, които може да използвате в такива ситуации, за да подпомогнете борбата с вредителите. Често са необходими две приложения с интервал от около една седмица, за да имате стартов успех. Един такъв разтвор е инсектициден сапун – смес от разтвор на мек течен сапун и вода за пръскане на заразените растения.
Друго органично средство за борба с вредители е маслото от нийм. Следвайте инструкциите и нанесете чрез спрей маслото по засегнатите растения на всеки 3 седмици.