Обикновено варосването на овошките се извършва през пролетта. Някои градинари го правят есента, но всъщност тази процедура трябва да се извършва през зимата. През зимата варосването на дървета е най-ефективно, тъй като може да ги предпази от пагубното влияние на температурните колебания.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Варосване на овошките през февруари
При извършването на процедурата през февруари е изключително важно да се спазват редица прости правила.
Дърветата трябва да се третират с вар само когато температурата на въздуха е най-малко 5 градуса по Целзий. Изберете сух ден за варосване, така че материалът да прилепне добре върху кората и да не се отмие от валежите, включително и от снега.
Също така е изключително важно да започнете варосването на градинските култури в началото на февруари.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Варосване на овошките - само тази смес ще издържи до пролетта
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Есенното варосване и намазването с глина предпазва ствола на дървото от внезапни температурни промени, а варовото мляко действа като пилинг, помагайки за почистването на мъртвите слоеве кора. Но тук всичките му предимства в по-голямата си част свършват. Под въздействието на валежите (сняг и дъжд), след топенето на снега, стволовете запазват в най-добрия случай половината от слоя, нанесен върху кората им през есента. Това не е достатъчно, за да предпази дървото от слънчево прегряване, което е особено опасно за младите дръвчета през втората или третата година от живота им.
Пролетното варосване, освен че предпазва от парещите слънчеви лъчи, предпазва идеално и от насекоми, които са презимували в почвата или в листата на растенията. Белият слой вар върху кората на овошките ще им попречи да я атакуват.
Но сред градинарите има мнение, че есенното варосване може да прогони насекомите, които се крият под кората на дърветата зимуване. Това се отнася само за случаите, в които овошната градина не е била обработвана преди това. Дърветата, които са били редовно третирани с вар всяка пролет от засаждането, не са носители на насекоми вредители.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Преди варосването винаги е необходима подготовка. Състои се в отстраняване на горния, мъртъв слой кора, чиито пукнатини служат като отлично убежище както за ларвите, така и за възрастните насекоми. Кората се обелва и задължително се изгаря. След това дървото се обработва с предварително приготвен разтвор.
В състава му влизат следните компоненти:
- вар - 1 кг;
- вода – 10 л;
- меден сулфат - 200 гр;
- глина – 300 гр;
След старателно разбъркване този разтвор се оставя да набъбне. След 2-3 часа можете да започнете обработката. За приготвянето на висококачествен и вискозен разтвор, не е достатъчно единсвено варта да се разтвори във вода. Важно е да се използват всички компоненти, посочени в рецептата, само в този случай положителният ефект от тази процедура е гарантиран.
Варосване на овошките - 3 неща, които ТРЯБВА да направите преди това