Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тънкостите при варосване на овошки, които трябва да знае всеки градинар

14 октомври 2024, 16:11 часа

Процесът на варосване на овошките има свои собствени правила, за които всеки уважаващ себе си градинар трябва да знае.

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Тънкости при варосване на овошките

Първо, процедурата трябва да се извършва изключително в сухо време. В деня на извършване на процедурата не трябва да има валежи, така че защитният слой да има време да изсъхне.

Варосване на овошките през есента - наистина ли е необходимо 

Второ, не пренебрегвайте правилата за безопасност: варосвайте дърветата само с гумени ръкавици, в противен случай рискувате да навредите на кожата си.

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември

Трето, не забравяйте за подготовката: преди да нанесете вар, трябва да "преминете" по ствола с метла или четка. С тяхна помощ ще можете да се отървете от прах, мръсотия и сухи остатъци от вар (ако има такива).

Не е необходимо да премахвате напълно стария защитен слой: в случая е важно да бъдат премахнати единствено белещите се корички.

Ако стволът на дървото е покрит с мъх или лишеи, скрепер или същата четка ще ви помогне да се отървете от тях. Като алтернатива, поставете платнени ръкавици на ръцете си и почистете засегнатите области с длани.

Четвърто, когато нанасяте бялата смес върху ствола, опитайте се да прикриете всички пукнатини и други повреди, които са върху кората. За това е достатъчен един слой с дебелина 2-3 мм. Не си струва да правите покритието по-плътно, тъй като най-вероятно ще падне.

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна

И пето: дългоочакваният отговор на въпроса до какво ниво трябва да се нанесе варосващата смес - варосвайте дърветата в непрекъснат слой от почвата до втория клон.

Съществува експертно мнение, че градинското варосване на дърветата трябва да се извършва три пъти годишно - есента, пролетта и лятото. Но според градинарите с опит не е необходимо да обработвате кората през пролетта, ако сте успели да завършите необходимите действия през есента.Аргументите в полза на есенното варосване са следните:

  • Слоят вар предпазва кората от замръзване и внезапни температурни промени през зимния сезон - затова е много важно да се погрижите за дърветата преди настъпването на зимата;
  • Яркото слънце се отразява от снежната покривка и нанася огромни щети на дърветата. Можете да избегнете „изгаряния“ по кората чрез варосване. Важно е да го направите преди зимата;
  • Насекомите вредители често остават да презимуват под кората, така че стволовете трябва да бъдат варосани предварително, а не през пролетта.

Гъбички, вредители, лед, гладни корояди - за дърветата "зимуването" създава особени трудности. Ето защо е необходимо кората им да се обработи през есенния сезон. Можете да повторите процедурата през пролетта, за да подсилите защитата. Основното варосване на дърветата се извършва през октомври-ноември, тоест точно преди замръзване. Пролетното третиране е необходимо само когато валежите постепенно отмиват защитния слой в продължение на няколко месеца.

Най-добрите рецепти за варосване на овошките

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес