Всяка култура се нуждае от влага в сухо лято, дори картофите, които обикновено се поливат по-рядко от другите насаждения в градината.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Поливат ли се картофите по време на цъфтежа и след това?
В средата на лятото, когато картофите започнат да цъфтят, трябва да имате ясна представа кога можете да ги поливате и кога не.
Тор от стари картофи - ето как го приготвят опитните градинари
Поливайте щедро цъфтящите картофи, ако е сух сезон. Консумацията на вода в този случай е 3 литра на храст. Ако почвата на дълбочина 5-6 см е мокра, тогава поливането може да навреди на културата. На следващия ден трябва да разкопаете почвата и да я покриете с мулч - сено или слама. Повторете поливането след 14 дни.
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
След цъфтежа на картофите не се поливат и подхранват. Водата и излишната влага могат да причинят развитие на късна болест. Освен това по това време не използвайте химикали за борба с вредителите.
Как да поливаме картофите?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Като цяло има много мнения по този въпрос. И това вероятно е правилно: практиката ви позволява да намерите онези методи и стандарти, които са подходящи за вас и вашите растения. Но има някои общи препоръки, които е добре да се спазват.
Най-доброто време за поливане е вечерта. Ясно е, че никой не полива в жегата на деня, но сутринта не е най-добрият вариант: влагата върху листата може да не изсъхне, преди слънцето да изгрее, и ще се появят изгаряния.
Минималната консумация на вода е 3 литра на храст. Действителната консумация ще зависи от вида на почвата (песъчливите и песъчливо-глинестите почви абсорбират повече вода от глинестите или торфените почви), степента на изсъхване, вида на растението и неговата възраст.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
Има различни мнения по отношение на това как точно да се полива: както поливането в корените, така и поливането по браздите се считат за приемливи. На следващия ден след поливането се препоръчва почвата да се разрохка, за да се запази влагата.
Торене на цъфтящи картофи
Появяващите се клубени се нуждаят от повишено торене. Обикновено по време на цъфтежа се извършват две коренови подхранвания на картофи:
- в началото на бутонизацията, за да се ускори цъфтежа (към почвата на линеен метър от лехата се добавя смес от 3 супени лъжици пепел с чаена лъжичка калиев сулфат);
- 4–5 дни след началото на масовия цъфтеж, за ускоряване растежа на клубените (2 супени лъжици суперфосфат – на линеен метър леха).
Също така в началото на образуване на пъпките можете да направите листно подхранване. За целта ще са ви необходими:
- 30-40 гр урея;
- 50 гр калиев сулфат;
- 10-20 гр амониев нитрат;
Друг вариант: смесват се 2 гр меден сулфат, 10 гр калиева сол, 40 гр амониев нитрат, 200 гр суперфосфат.
Най-добрият юлски тор за богата реколта от картофи