Опитните градинари отдавна разчитат на един изпитан метод за подобряване плодородието на почвата - те поръсват градината си с една достъпна съставка преди началото на февруари. Градинарите с опит знаят, че пепелта като тор за растения и дървета е отличен вариант. Съдържа микроелементи и минерали, включително калий, магнезий и калций. Всички те са полезни и необходими за растежа.
Как да торите с пепел правилно
За да получите подходяща за торене пепел, трябва напълно да изгорите въглища или дърва. Проверете дали няма големи парчета или други примеси, които да навредят на растенията.
Тази почва е пагубна за разсада
За да бъде въглищната пепел подходяща като тор за вашата градина, почвата трябва да има ниско ниво на pH, тъй като съдържа алкални елементи.
Как да торите с пепел:
- разпределете я на тънък слой върху почвата;
- изчакайте дъждовен период, така че да се абсорбира в земята;
Ако водата е отмила цялата пепел, повторете процедурата.
Опитайте се да не прекалявате, за да не създадете излишък от алкални елементи в почвата. Ето за какви растения дървесната пепел е подходяща като тор.
5 знака, които издават, че е време да смените почвата на цветята в саксиите
Какво може да се наторява с пепел?
Пепелта като тор в градината не е подходяща за всички растения. Всичко зависи от нуждата им от микроелементи. Пепелта като тор за зеленчуци през лятото е най-подходяща за три групи:
- краставици, домати, чушки, зеле и патладжани;
- тиквички, тиква, диня и пъпеш;
- лук и чесън.
Тя може да се използва и за подхранване на почвата на местата, на които ще бъдат засадени изброените зеленчуци.
Също така е подходяща за подхранване на овошки. Опитните градинари извършват това торене и извън сезона - до началото на февруари. Ябълките, крушите, черешите, сливите, кайсиите и прасковите ще ви се отблагодарят с добра реколта. Как да наторите овощните дървета с пепел: разпръснете я около ствола, но не много близо до него, за да не повредите корените.
Как да подготвите правилно почвата за засаждане на разсад?
След това можете да разкошаете леко почвата с лопата и да я полеете с вода. Това ще ускори целия процес - ще помогне за разтварянето на хранителните вещества и фиксирането им в почвата.
Още за торенето с пепел
В състава си пепелта съдържа повече от 30 полезни микроелемента - всички те са лесно достъпни за растенията, а срокът на годност след попадане в земята е доста дълъг. Активира азотфиксиращите бактерии и бързо се усвоява от растителния свят. Освен това съдържанието на този тор до голяма степен зависи от суровината - вида на материала, който е изгорен, за да се образува пепел. След изгаряне на широколистни дървета се получава тор с високо съдържание на калций, след иглолистни дървета - на фосфор. При изгаряне на тревисти растения и лозя се получава богат на калий тор. Изгореният торф съдържа много варовик, но в него практически няма калий. Овощните дървета и брезата произвеждат богата на желязо пепел.
Варуване на почвата - кога и как се прави
Приготвянето на сух субстрат не е трудно, тъй като пепелта се използва в непроменена форма за торене. Не е необходимо да я пресявате - просто пригответе необходимото количество и го разпръснете по цялата повърхност на почвата. След това може да разкопаете почвата или да оставите пепелта като мулч - тя постепенно ще се премести в долния слой хумус. Важно е да се спазва нормата за прилагане на торове - за песъчлива глинеста почва е достатъчно 100-200 грама тор на квадратен метър; за глинеста почва нормата може да се увеличи 2-3 пъти. Не превишавайте количеството на торене, което може да повлияе на алкалните характеристики на почвата.
За да приготвите разтвор за торене, смесете пепелта със студена вода и я оставете да се кисне 6-8 дни. Нормата зависи от вида на почвата, но като правило се използват 100-200 грама пепел на 10 литра вода. Такъв течен субстрат се абсорбира добре от кореновата система. Можете също така да използвате листно подхранване при отглеждане на домати, краставици и грозде. В този случай ще ви е необходима пръскачка.
5 начина да подхраните почвата без химикали