Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година

13 януари 2025, 12:07 часа

Пиперовите растения са не само вкусни, но и лесни за отглеждане. Независимо дали е сладко, люто или наследствена реликва, консумирано прясно или при готвене, гаранцията за успех е постижима с няколко превантивни мерки за най-добро здраве на растенията, жизненост и реколта. Тези обичащи топлината и слънцето нощенки растат най-добре на слънчеви места с редовна влага и добре дренирана почва.

Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете

Често срещани грешки при отглеждане на пипер

Избягвайки няколко често срещани пропуски, растенията ще се радват да ни помогнат да усъвършенстваме нашите кулинарни умения с изобилни летни плодове.

  • Засаждане на грешното място

Ако вашето растение не цъфти или не дава плодове, може да расте на грешното място. Пиперките предпочитат слънчеви градински места с шест до осем часа дневна слънчева светлина. Твърде много сянка причинява по-малко енергия за плододаване.

Твърде силното лятно слънце може да увреди плодовете чрез слънчево изгаряне. Чушките се изгарят от тези преки лъчи. В горещ, южен климат растенията пипер се справят с лека сянка в следобедната жега.

  • Залагане

Поддържането на пиперовите растения с клетки предотвратява счупването на крехките им стъбла.

Още: Не позволявайте да унищожат реколтата ви през 2025 г.: 11 фатални грешки при отглеждането на домати

Чушките растат изправени с дървесни клони, въпреки че крехките стъбла са податливи на счупване, когато носят много плодове. Високите растения се възползват от опорна клетка или колове, за да предпазят клоните от разцепване. Подпорите предпазват стъблата по време на вятър, дъжд и тежки снопчета красиви плодове.

  • Прекомерно торене

Резонно е да се грижим за нашите зеленчукова градина твърде много в даден момент от вегетационния период. Добавянето на пилешки тор тук, допълнителен компост там, малко повече течен фураж и така нататък води до твърде много азот. Азотът насърчава растежа на листата за пълноценни растения, въпреки че ще забележите по-малко цъфтеж и плододаване, тъй като растението насочва енергията към стъблата и листата.

  • Подготовка на почвата

Растенията виреят в органично богати, равномерно влажни почви.

Пиперките виреят в добре дренираща почва. При засаждане обогатете почвата с обилно количество компост, за да подпомогнете задържането на влага, аерацията и храненето. Дръжте компоста далеч от стъблата, за да предотвратите гниене.

  • Колебания на водата

Още: 7 стайни растения, които не се нуждаят от грижи: Дори ако забравите, че съществуват

Най-доброто напояване осигурява равномерно поливане за постоянни добиви.

Повечето от нас изпитват колебания при поливането, особено през лятото, когато екстремни горещини и изскачащи дъждове могат да настъпят в рамките на няколко часа. Пипера се нуждае от 2.54 cm до 5 см вода на седмица и повече по време на високи горещини за постоянно влажни почви. Сушата или продължителното насищане могат да стресират растенията.

  • Температури

Знаем, че тези плодовити растения обичат слънцето и топлината и се нуждаят от високи температури, за да процъфтяват. Те се справят добре, докато слънцето затопля корените в края на пролетта и лятото, когато температурите се повишават, за да насърчат плододаването.

  • Засаждане, когато е твърде студено

Осигурете оптимални условия за летните зеленчуци, като определите времето за засяване на семена.

Още: Най-важните градински задачи за януари: Подгответе се за една благодатна и цветна година

Чувствителните към замръзване летни зеленчуци се нуждаят от топли дни и нощи, за да процъфтяват. При мек климат директно засейте семената на открито две до четири седмици след последната слана.

В хладен климат започнете семената на закрито осем до десет седмици преди трансплантацията. Трансплантирайте разсада, отгледан в разсадници, когато нощните температури надхвърлят 13°C, а дневните температури достигнат поне 21°C.

  • Не се втвърдява

Постепенно излагайте разсада на външни условия в продължение на 7 до 10 дни.

Ако сте отглеждали пипер от семена, нежните разсади се възползват от период на втвърдяване, като постепенно ги въвеждате в условията на градината. Преди да трансплантирате младите растения, поставете ги на защитено открито място и бавно ги преместете в условия, отразяващи новото им градинско местоположение.

Още: 5 причини коледната ви звезда да умира: Ето как да я спасите, преди да стане твърде късно

Защитете ги от силни ветрове, студени нощи и следобедно слънце за една седмица до 10 дни. Втвърдяването подготвя растенията за успех, докато се трансплантират.

  • Изключителна жега

Използвайте сенчеста кърпа, за да предпазите растенията от температури над 32°C.

За да предпазите растенията по време на горещи вълни, преместете ги на частично засенчено място или осигурете покривка със сенчест плат. Когато температурите достигнат 32°C или повече за продължително време, растенията пускат цветя.

Те влизат в режим на оцеляване, за да пестят енергия и ресурси. Те ще се върнат към жизнеспособност с редовна влага, когато температурите се изравнят. Осигуряването на допълнителна сянка помага с допълнително охлаждане за облекчаване на някои от екстремните топлинни ефекти.

  • Липса на мулч

Нанесете материали като чиста слама около растенията пипер.

Още: 7 зеленчука, които да засадите през януари, за да се радвате на богата реколта

Както при градинските лехи, мулчирането помага на културите в саксии и в земята да регулират влажността и температурата на почвата. Мулчирайте растенията с пипер със слой чиста слама, нарязани листа или остарял дървен чипс, за да осигурите изолация. Не натрупвайте стъблата с мулч, който може да причини гниене, но подхранвайте околното пространство, за да защитите корените.

  • Прибиране на реколтата

Как и кога да берем плодовете допринася за здравето на растенията. Използвайте ножица или нож, за да отрежете пиперките и да оставите къса дръжка. Ръчното бране може да причини счупване на клоните.

Идеалното време за прибиране на реколтата е, когато пиперките се „запушат“ или покажат леки ивици. Тези „стрии“ се появяват, когато месестите вътрешности се разширяват и избухват от аромат. В зависимост от сорта, плодовете ще имат зрял цвят, независимо дали са зелени, червени, жълти, оранжеви или лилави.

Още: Засадете тези 7 цветя сега и се наслаждавайте на разкошна цветна градина още през пролетта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес