Сезонът наближава и опитни градинари ще започнат да отглеждат разсад за своите градини. По този въпрос е много важно всеки от тях да реши кой сорт краставици да избере за засаждане. Всеки градинар иска плодовете да са вкусни и хрупкави. Но също така е важно те да не са горчиви. Ето кои сортове не са горчиви и са идеални за разсад. Списъкът включва сорт “Алхамбра”, “Родос”, “Букет за мама” и Сузана.
Кои сортове краставици не горчат?
Ако не знаете как да отглеждате краставици без горчивина, тогава отговорът е прост - просто изберете правилния сорт зеленчуци.
Ранно зреещите краставици от сорта Aлхамбра също дават отлична реколта, но също така са устойчиви на болести. Тъмнозелените плодове са малко по-големи - до 12 см. Този сорт е идеален за консервиране. Краставиците имат бяло-зелена плът, а самите плодове са сочни и хрупкави. Те не придобиват горчив вкус при никакви обстоятелства.
Тази почва е пагубна за разсада
Ранният хибрид "Родос" може да се похвали с добри добиви и устойчивост на болести. Самите краставици растат до 12 сантиметра, имат зелен цвят и бели бодлички. Сочните и хрупкави плодове изобщо не горчат и са подходящи за отглеждане при всякакви условия.
Вторият хибрид в този топ е ранната краставица "Букет за мама". Това са малки корнишони до 10 сантиметра с тънка зелена кожа и бели шипове. Едно от основните му предимства е, че расте и се развива безпроблемно – не се засяга от болести и неприятели.
Засаждане на разсад: Накиснете семената в това, за да покълнат 2 пъти по-бързо
Селекцията се допълва от един от най-популярните сортове краставици, хибридът "Сузана" . Дава добра реколта, която е устойчива на болести и неприятели. Размерът на плодовете е най-големият сред споменатите - те растат до 15 сантиметра. Въпреки това краставиците са хрупкави, сочни и не горчиви.
Знаейки кои краставици са най-добре засадени в открита земя, всички вкусови нюанси и размера на плодовете, ще бъде по-лесно да изберете сорта, които отговаря на предпочитанията ви и условията във вашата градина.
Стимулиране растежа на разсада: Най-добрите бабини рецепти
Защо краставиците стават горчиви?
Една от най-честите причини е недостатъчното или прекомерното поливане. Липсата на влага води не само до промяна във вкуса на зеленчука, но и до неговата деформация.
Краставицата е влаголюбива култура, но излишната вода също влияе зле на нейното развитие. Поради изобилието от влага, процесът на "транспортиране" на кислород се нарушава и води до появата на кореново гниене, в резултат на което растението престава да получава достатъчно количество хранителни вещества и започва процеса на производство на кукурбитацин.
Друга причина, обясняваща защо краставиците стават горчиви, е редуването на дефицит и излишък на влага. Растението се подлага на стрес чрез поливане със студена вода, която е със силна струя.
Засаждане на разсад от домати през 2025 - кога е най-добре да го направите
Необходимо е да се спазват пет основни правила за поливане.
Водата трябва да е с температура 20-24 °C. Отделете време, за да подготвите съд за утаяване на водата. Водата трябва да се утаи за няколко дни.
От момента на появата на яйчника до края на плододаването, при горещо време растенията трябва да се поливат ежедневно, а при облачно време - веднъж на 2-3 дни. Оптимално за почти всички региони е да се зададе режим на поливане „през ден“. До появата на плодника е достатъчно поливане два пъти седмично. Не забравяйте, че дъждът също напоява.
Най-доброто време е призори или вечер, след 18:00 часа. Поливането по обяд под жаркото слънце може да причини изгаряния по листата.
Всеки храст изисква 2-5 литра вода. Точното количество зависи от времето и вида на почвата и тук е полезна интуицията на градинаря.
В допълнение към поливането в корена, можете да организирате допълнително леко пръскане, за тази процедура също е по-добре да изберете вечер. Разкопаването на почвата на дълбочина 2-5 см се извършва 6-10 часа след поливането.
Засаждане на разсад през януари: Кога и какво може да засадите