Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва

14 януари 2025, 10:23 часа

Почти всеки аспект на градинарството има елементи на мит и мистерия и започването на семена не е изключение. Независимо дали става дума за стерилизиране на почвата, ежедневно поливане или само използване на смеси за засаждане на семена, има няколко „правила“, които вероятно сте следвали, без да ги поставяте под въпрос. Това са седем от митовете за разсада, на които не е нужно да вярвате повече.

Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе

Не трябва да бъдете груби с разсада

Мнозина мислят за разсада като за невероятно деликатни структури, с които трябва да се борави с най-голяма грижа и внимание, за да се предотвратят щети. Склонни сме да отглеждаме нашите разсад (особено когато сеем за първи път) с надеждата, че това ще им помогне да растат по-добре.

Но разсадът всъщност е много по-здрав, отколкото си мислите. Мнозина нямат нищо против малко смущение в корена и няма да се развалят незабавно, ако случайно откъснете корен. Можете дори леко да подрежете корени или да откъснете някои от захранващите корени, когато пресаждате, без никакви отрицателни последици.

Имате нужда от микс за стартиране на семена

Изборът на почва има огромно влияние върху това как вашите семена покълват и развиват корени. Трябва да има достатъчно влага , за да насърчи покълването, малко съпротивление срещу растежа на корените (с други думи, без големи парчета) и добър дренаж , за да се предотврати преполиването.

Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година

За да отговорят на тези нужди, повечето градинари използват смес от семена . Тези смеси обикновено са на базата на торф с някои добавки като смесен перлит, създавайки фина смес, която се оттича добре. Въпреки това, не е необходимо да използвате смес за започване на семена, за да сеете успешно. Ако имате обикновена смес за саксии и не искате да купувате нова смес или не можете да намерите такава във вашия район, можете да я използвате, за да напълните саксиите си, макар и с някои корекции.

Разсадът не се нуждае от тор

Много градинари смятат, че разсадът не се нуждае от тор, за да поникне, това не е съвсем така, тъй като всичко, от което се нуждае, вече се съдържа в семето и добавянето на тор към почвата може да изгори листата.

Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете

Този мит за разсад има известна истина. Синтетичните торове, често използвани в миналото и по-рядко днес, имат високи концентрации на лесно достъпен азот, който може да „изгори“ листата на младите разсад в излишни количества. Но използването на правилните торове и внимателното им прилагане ограничава този риск и всъщност ще стимулира растежа на вашите млади растения.

Разсадът трябва да се полива всеки ден

Неправилното поливане е една от най-честите причини за ранна смърт на разсада. Пожълтяването или увяхването обикновено са признаци на прекомерно поливане , което, макар и направено с любов, ще убие разсада ви, преди да имате шанс за трансплантация.

Още: Засадете тези 7 цветя сега и се наслаждавайте на разкошна цветна градина още през пролетта

Тази грешка е причинена от мита за разсада, че трябва да се полива всеки ден. Изработваме щателни графици и поливаме редовно, за да гарантираме, че почвата никога не изсъхва, но за съжаление това в крайна сметка причинява повече вреда, отколкото полза.

Засадете едно семе на дупка

Когато сеете семена в тави, лесно е да поставите по едно семе във всяка клетка. Но ако сте забелязали петниста кълняемост след засяване, засаждането само на едно семе на дупка може да е причината.

Всичко се свежда до степента на покълване. Културите имат различна степен на покълване, обикновено около 90%, но потенциално по-ниска за по-малки или по-изобилни видове семена . Дори при оптималната степен на покълване от 90%, едно от всеки десет семена, които засадите, няма да покълне – потенциално по-малко.

Не можете да сеете кореноплодни в тави

Ако погледнете инструкциите за сеитба на кореноплодни култури като репички или цвекло, ще видите, че директната сеитба се препоръчва пред сеитбата в тави. Това е така, защото тези растения имат дълги корени, които растат дълбоко в почвата и не обичат да бъдат безпокоени . Растенията с разклонени коренови системи могат да понесат някои щети, тъй като корените ще продължат да растат, но растенията с повреден основен корен ще се борят.

Още: 7 зеленчука, които да засадите през януари, за да се радвате на богата реколта

Но това не означава, че изобщо не можете да ги засеете в тави; това просто означава, че трябва да сте малко по-внимателни при пресаждането . Преместването им от тавите в земята възможно най-скоро и избягването на смущения в корените по време на трансплантацията ще предотврати повреда на главния корен, гарантирайки, че вашият разсад расте нормално след засаждането.

Почвата трябва да е стерилна

За да избегнете гъбични заболявания и други патогени от атакуване на разсад, може да сте опитали да стерилизирате почвата и други изходни материали за семена преди сеитба. Има много начини, по които градинарите се опитват да премахнат риска от процеса на сеитба между закупуването на торби със стерилизирана почва или пукането на смес за саксии в микровълновата фурна.

Още: Най-важните градински задачи за януари: Подгответе се за една благодатна и цветна година

Това обаче пренебрегва условията, при които вашият разсад ще бъде преместен само няколко седмици след сеитбата. Нашите градини не са стерилна среда – далеч от това. Трябва много активност и живот в почвата и над почвата, за да насърчим здравето на растенията.

Много от така наречените „правила“ за започване на семена не винаги трябва да се следват за успех на разсада. Разсадът е по-приспособим, отколкото предполагаме, така че съобразете процеса на сеитба с това, което е най-лесно за вас.

Още: 5 причини коледната ви звезда да умира: Ето как да я спасите, преди да стане твърде късно

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес